Kandida vajiniti gelişmiş olan fizyolojik ve cerrahi menopozlu kadınlardan izole edilen kökenlerde fenotipik dönüşüm ve flukonazol direncinin araştırılması
Investigation of phenotypic switching and fluconazole resistance in the strains isolated from candidal vaginitis in women with physiological and surgical menopause
  1. Tez No: 282390
  2. Yazar: NİL TÜRKÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇERİKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Cerrahi menopozlu hastalarda fizyolojik menopozlu gruba oranla tekrarlayan ve tedaviye dirençli kandida vulvovajinitinin (VVK) daha yaygın olduğu bilinmektedir. Fakat bu farklılığı açıklayacak, mantara özgü virülans faktörleri hakkında bilgi bulunmamaktadır. Bununla beraber VVK enfeksiyonlarında etken kandidaların en önemli virülans faktörlerinden birisinin fenotipik dönüşüm olduğu bildirilmiştir.Bu veriden yola çıkarak çalışmamız, fizyolojik (n=30) ve cerrahi (n=30) menopoz döneminde VVK gelişen hastalardan izole edilen kökenlerin ?fenotipik dönüşüm? özelliklerini; bunun flukonazole karşı olası direnç ile bağlantısını araştırmak üzere planlanmıştır.Fizyolojik menopoz grubu kökenlerinin sadece üçte birinin, cerrahi grup kökenlerinin ise yarısının fenotipik dönüşüm geçirdiği saptanmıştır. Bu bulgu cerrahi gruptaki olası rekürrens epizodlarını açıklayabilir.Fizyolojik menopozlu grupta C.albicans kökenlerinin %35,7' si fenotipik dönüşüm geçirirken, albicans dışı kökenlerde bu oran %50' dir.
Özet (Çeviri)
Hysterectomized post-menopausal patients are known to develope more frequent recurrent Candida Vulvo Vaginitis (VVC) infections that are more resistant to treatment when compared with non-hysterectomized group. Nevertheless, there is no knowledge about the virulence factors of the fungus that would explain this difference. However, in the studies relating infections in reproductive age, one of the most important virulence factors of Candida has been reported to be ?phenotypic switching? .Based on this knowledge, this study was planned to investigate the phenotypic switching property and its probable relation with fluconazole resistance of the isolates from the hysterectomized (n=30) and physiological (non-hysterectomized) (n=30) patients with VVC.In the physiological group 1/3 and in the hysterectomized group 1/2 of the isolates were detected to exhibit phenotypic switching. This finding can explain the possible recurrence episodes in hysterectomized group. In physiological group the rate of phenotypic switching was 35,7% in C.albicans strains while 50% in non-albicans strains.