Mesleki atölyelerde risklerin 3T yöntemi ile analizi: Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi örneği
Analysis of risks in vocational workshops with the 3T method: The case of Iğdır Vocational and Technical Anatolian High School
  1. Tez No: 989821
  2. Yazar: RIDVAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Mechanical Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mesleki atölyelerinde uygulamalı eğitim için kullanılan makinelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından taşıdığı risklerin“3T Yöntemi”ile kapsamlı bir şekilde analiz edilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında şerit testere, torna tezgâhı, freze makinesi, planya makinesi, matkap ve taşlama makineleri gibi temel atölye ekipmanları incelenmiştir. Risk değerlendirme süreci, literatür taraması, saha gözlemleri ve uzman görüşmeleri ile desteklenmiştir. Araştırmanın temel bulguları, iş yerlerinde güvenliğin sağlanmasının sadece teknik önlemlerle sınırlı olmadığını, aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleşmesini ve sürdürülebilir güvenlik yönetim sistemlerinin uygulanmasını gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonucunda, risklerin etkin yönetimi için makinelerin düzenli bakımlarının yapılması, kişisel koruyucu donanımların kullanılması, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinden geçirilmesi ve denetim süreçlerinin sürekli olarak yürütülmesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, yasal düzenlemelerle uyumlu güvenlik standartlarının benimsenmesi, iş yerinde güvenli çalışma ortamlarının oluşturulmasında önemli bir unsur olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, mesleki eğitim veren kurumlarda kazaların azaltılması ve güvenli iş ortamlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması adına kapsamlı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a summarized analysis of the risks posed by the machines used for practical training in the vocational The research focuses on essential workshops of Iğdır Vocational and Technical Anatolian Hing School in terms of occupational health and insurance with the ''3T Method''.The research focuses on essential workshop equipment such as band saws, lathes, milling machines, planers, drill presses, and grinding machines. The risk assessment process was supported by literature reviews, field observations, and expert interviews. The findings reveal that ensuring workplace safety requires more than technical measures; it also necessitates establishing a well-rooted occupational health and safety culture and implementing sustainable safety management systems. The study concluded that managing risks effectively involves regular maintenance of machines, the use of personal protective equipment, continuous occupational health and safety training for employees, and the consistent execution of inspection processes. Furthermore, the adoption of safety standards in compliance with legal regulations was identified as a critical factor in creating safe working environments. The study offers comprehensive recommendations for reducing accidents and promoting sustainable safety environments in vocational education institutions.