Sıcak tütsülenen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetoları üzerine modifiye atmosferde ambalajlamanın etkisi
The effects of modified atmosphere packaging on hot smoked rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets
- Tez No: 275655
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma sıcak tütsülenen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetoları üzerine modifiye atmosferde ambalajlamanın (MAP) etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Filetolar salamura yöntemi ile işlendikten sonra sıcak tütsüleme işlemine tabi tutulmuş ve iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup kontrol grubu olarak alınmış ve vakum ambalajlamaya tabi tutulmuştur. İkinci grup ise modifiye atmosferde (%50 CO2+%50 N2) ambalajlanmıştır. Ambalajlanan filetolar 4±1°C'de depolanmış ve depolamanın belirli günlerinde (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50 ve 60. gün) mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrotrofik bakteri, Pseudomonas, laktik asit bakterileri, Enterobacteriaceae, maya ve küf) ve kimyasal (pH, TBARS, TVB-N) açıdan analiz edilmiştir.Modifiye atmosferde ambalajlamada vakum ambalajlamaya göre mikroorganizma gelişimi daha yavaş olmuştur. Ancak Pseudomonas ve Enterobacteriaceae sayıları hem vakum hem de MAP koşullarında depolama süresince saptanabilir sınırın altında (
Özet (Çeviri)
Research was conducted to determine the effects of modified atmosphere packaging (MAP) on hot smoked rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets. Hot smoked was applied to fillets after they were treated with brine method and seperated into groups The first group was control group and vacuum packaging was applied to this group. The second group was packed in the modified atmosphere (50% CO2+50% N2). Fillets stored at 4±1°C were subject to microbiological (total aerobic mesophilic bacteria, psychrotrophic bacteria, Pseudomonas, lactic acid bacteria, Enterobacteriaceae, yeast and mould) and chemical (pH, thiobarbituric acid reactive substances-TBARS, total volatile base nitrogen-TVB-N) analyzes on certain days (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50 and 60th days) of storage.The growth of microorganisms was slower in modified atmosphere packaging than vacuum. But Pseudomonas and Enterobacteriaceae were determined under the detection limit (