Kazandere (Tortum-Erzurum) suyunun bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri ile dağ alabalıkları (Salmo trutta labrax, Pallas 1811)'nın popülasyon yapıları ve büyüme özellikleri üzerine bir araştırma
Some physical and chemical parameters of water of Kazandere stream located in firat basin (Tortum-Erzurum) and the population structure of mountain trout (Salmo trutta labrax, Pallas 1811) living in there
  1. Tez No: 275658
  2. Yazar: DOĞANAY TEZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Fırat Havzasında yer alan ve membaı Dumlubaba olan Kazandere Çayı'nda (Tortum-Erzurum) yaşayan Salmo trutta labrax (Pallas 1811) popülasyonunun yapısı, büyüme özellikleri ve karkas verimi incelenmiştir. Bu amaçla Kasım 2009, Ocak, Mayıs, Haziran ve Eylül 2010 tarihlerinde balık örnekleri alınmıştır.Kasım, Ocak ve Mayıs tarihlerinde alınan su numunelerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Buna göre su sıcaklığının 5,5-15,5°C arasında değiştiği, ortalamasının ise 10,2±3,8°C olduğu tespit edilmiştir. pH, Ca+2, Mg+2 ve sertlik değerlerinin ortalamaları sırası ile 6,93±0,32, 6,43±1,55 mg/1, 1,76±0,42 mg/1 ve 5,43±1,25 Fr S olduğu belirlenmiştir.Popülasyon yapısının belirlendiği çalışmalar sonucunda, popülasyonun %52,7'sini erkeklerin, %47,2'sini dişilerin oluşturduğu bulunmuştur. Yaş dağılımının I-VI arasında ve II yaş grubunun%50,9'luk oranla dominant olduğu tespit edilmiştir. Popülasyonda yaş gruplarına göre ortalama total boylar 13,2-28,2cm, toplam ağırlıklar ise 23,6-230g arasında değişmektedir. VonBertalanffy büyüme denklemleri FLt=42,01(l-e-0,142(t+2,9)) ve Wt=623,49(l-e-0,142(t+2,9))2,899 olarak hesaplanmıştır. Ortalama kondisyon faktörü 1,33±0,04 olarak bulunmuş, ortalama karkas verimi ise %74,86±0,37 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The population structure, growth properties and carcass yield of Salmo trutta labrax (Pallas, 1811) living in Kazandere stream located in Fırat basin and source from Dumlubaba in Tortum-Erzurum. For this purpose, fish samples were taken in November 2009, January, May, June, Semptember 2010.Some physical and chemical properties of water samples taken in November 2009, January and May 2010 were examined. Water temperature of Kazandere stream ranged between 5,5-15,5°C and mean value was determined as 10,2±3,8°C during this period. Chemical parameters of the water such as pH, Ca+2, Mg+2 and hardness were determined as 6,93±0,32, 6,43±1,55mg/1, 1,76±0,42mg/1 and 5,43±1,25 FrS, respectively.The distribution of age in population varied between I and V, and the second age group was dominant with 50,9% proportion. The population composed of 52,7% males and 47,2% females. Mean total length and weight according to the distributions of age ranged from 13,2 to 28,2cm and 23,6-230g, respectively. The age-length and age-weight relationships of population were found as FLt=42,01(l-e-0,142(t+2,9)) and Wt=623,49(l-e-0,142(t+2,9))2,899 by Von Bertalanffy formula, respectively. The mean condition factor, and the carcass yield of the population were found as 1,33±0,04 and 74,86±0,37%, respectively.