Probiyotik ve prebiyotiklerin modifiye edilmesi ile üretilen psikobiyotik içeceklerin özelliklerinin ve satın alma niyetinin belirlenmesi
Determining the properties and purchase intent of psychobiotic beverages manufactured by modifying probiotics and prebiotics
- Tez No: 679679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSEN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yapılan çalışmalarla birlikte mental sağlık sorunlarının giderilmesine yarar sağlayan psikobiyotik organizmalar dikkat çekici hale gelmiştir. Psikobiyotikler yeterli miktarda tüketildiğinde mental sağlık sorunlarına fayda sağlayan organizmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada farklı formlarda geliştirilen psikobiyotik içeceklerin besin değerlerinin tespiti, duyusal analizinin yapılması ve satın alma niyeti açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, iki farklı psikobiyotik içecek ürünü geliştirilmiş, bu ürünler ile ilgili kimyasal ve duyusal olmak üzere iki tip analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, geliştirilen içeceklere alternatif olabilecek pazarda bilinen bir markanın kefir ürünü kontrol grubu olarak seçilmiş ve bu analizler ile karşılaştırma yapılmıştır. Öncelikle, kimyasal analizler yapılmış, daha sonra 35 panelistle duyusal analizler gerçekleştirilmiş ve katılımcıların bu ürünlere yönelik tutumları ve satın alma niyetleri belirlenmiştir. Araştırmada, ürünlerin kimyasal analizlerinden elde edilen besin değerleri Türk Gıda Kodeksi'ne göre uygunluğu değerlendirilmiştir. Duyusal analiz sonuçlarına göre geliştirilen ürünler ve kontrol ürünü arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Geliştirilen ürünler ile kontrol grubu piyasa ürünü arasındaki farklılıklar incelendiğinde, geliştirilen ürünlerin duyusal analizler kapsamındaki faktörlere yönelik katılımcıların tutumlarının, kontrol ürününe göre daha yüksek ortalamalara sahip olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde, katılımcıların geliştirilen ürünlere yönelik satın alma niyetinin kontrol ürününe yönelik satın alma niyetine göre daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the latest studies, the health benefits of metal health problems have become attractive to psychobiotic organisms. When psychobiotics are examined adequately, they are defined as organisms that benefit mental health problems. This study aimed to determine the nutritional values of psychobiotic beverages in different forms, to make sensory analysis and to present the purchase intention. In the study, 2 different psychobiotic beverages were maintained and chemical analyzes of these drinks were made. Immediately after the chemical analyzes, sensory analysis was carried out with 35 panelists and purchase intentions were measured. The control that is deemed close to the product for these analyzes and obtained from the market is subjected to the product. The nutritional values obtained at the end of the study were compared according to the Turkish Food Codex.