Elektromanyetik indüksiyon konusuna yönelik bağlam temelli materyal geliştirilmesi ve etkililiğinin araştırılması
Developing an instructional material about the topic of ?electromagnetic induction? based on the context based approach and assessment its effectiveness
- Tez No: 275685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZEKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fizik dersinde anlamlı bir öğrenmenin öğrencilerin ön bilgilerinin geçerliğinin kontrol edildiği, gerçek yaşamda karşılaştıkları bağlamların temel alındığı, öğrencinin etkin olduğu ve kavramsal değişmenin sağlandığı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu anlayışla hazırlanan yeni fizik programının yapısına ve özüne uygun alternatif materyaller geliştirilmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, yeni fizik programına göre, lise üçüncü sınıfta yer alan ?Elektromagnetik İndüksiyon? konusuna yönelik bağlam temelli yaklaşıma dayalı olarak geliştirilen öğretim materyalinin etkililiğini değerlendirmektir.Araştırma, 2009?2010 eğitim öğretim yılı Ordu Akkuş Lisesi on ikinci sınıfında öğrenim gören 15 öğrenci ile altı ders saatinde aksiyon araştırmasına dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Başarı Testi (BT), yarı yapılandırılmış mülakat, tutum ölçeği ve sınıf içi gözlemlerden elde edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen nicel bulgular, araştırmanın amacı dikkate alınıp SPSS 11.5 programında t testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Meaningful learning in physics lesson should be realised in the learning environments where the students? preinfomation?s validity is checked, the contexts which they meet in their real life are accepted as basic and conceptual chancing is provided. Alternative materials should be developed which are appropriate for new physics schedule?s structure and essence. The basic aim of this research is to develop materials about the subject of ?Electromagnetic Induction? based on the context based approach, suitable for new physics schedule and evaluate effectiveness on students? successes.The research was applied with 15 students who are educated in Ordu Akkuş High School in the 2009-2010 education term in six-hour class period based on action research methodology. The datas of the research have been collceted by the Achievement Test (AT), semistructured interviews, attitude questionnaire and unstructured classroom observations. The quantitative datas garthered in the extent of research were analysed by using t-test in the programme of SPSS 11,5.