Erzurum bölgesi için FM (98.8 MHz) ve UHF bandında (39. kanal) elektromagnetik alan şiddet dağılımının incelenmesi
Examination of electromagnetic field intensity distribution for Erzurum area on FM (98.8 MHz) and UHF bandwidth (channel 39)
- Tez No: 275692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Erzurum şehrinin güneyinde bulunan Palandöken Dağının 3176. metresinde kurulu olan ve 98.8 MHz frekansında yayın yapan TRT FM vericisi ile Erzurum şehrinin doğusunda bulunan Dağ Mahallesinin 1990. metresinde kurulu olan ve 39. kanaldan yayın yapan TRT 1 vericisinin alan şiddeti değerleri, kapsama alan haritaları ve arazi profili- alan şiddeti grafikleri elde edildi.Vericilere ait alan şiddeti değerleri Promax Prolink 4C Premium alan şiddeti ve Spectrum Analizör cihazları ile, kapsama alan haritaları ve arazi profili- alan şiddeti grafikleri ise TRT Kurumunun kullanmakta olduğu simülasyon programı kullanılarak elde edilmiştir.Epstein-Peterson ve Deygout kırınım metotları kullanılarak belirlenen değerler, ölçüm sonuçları ve hesaplamalar sonucu elde edilen veriler tablo ve grafik haline getirilmiş olup, alan şiddeti dağılımında kırınım, arazi yapısı, anten yüksekliği ve verici gücü gibi değerlerin etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this examination; the field intensity values, maps of coverage areas and the graphics of field-profile and field instesity of TRT (Turkish Radio Television) FM which was built at 3176 mts of Palandöken mountain on south of Erzurum province; and broadcasts at 98.8 Mhz frequency and TRT 1 transmitter which was built at 1990 mts of Dağ District on east of Erzurum province; and broadcasts in channel 39.The field intensity values that belong to transmitters have been obtained by Promax Prolink 4C Premium field intensity and Spectrum Analyzer devices; and the graphics of field-profile and field-intensity have been obtained by using of simulator programme which is used by TRT establishment.The values determined by using Epstein-Peterson and Deygout diffraction method, the measuring results and the datums obtained by calculations have been worked up into tables and graphics; and the effects of the values, such as diffraction at field intensity distribution, field-structure, highth of the antenna and power of transmitter, have been analized.