Kars ve Ardahan yöresi vasküler bitkiler üzerinde tespit edilen mikrofunguslar
Microfungi determinated on vasculer plant of Kars and Ardahan provinces
- Tez No: 275731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA BAHÇECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu araştırmada, Kars ve Ardahan yörelerinde vasküler bitkiler üzerinde yayılış gösteren mikrofungus türleri belirlenmiştir.Tez kapsamında 2006?2009 yılları arasında yörede yapılan periyodik arazi çalışmalarında, üzerinde mikrofungus bulunan 3211 vasküler bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin adlandırılması sonucu 52 familyaya dahil 201 cins ve 288 bitki türü tespit edilmiştir.Konukçu bitkiler üzerinde bulunan mikrofungusların adlandırılması ile 16 familyaya dahil 34 cins ve 212 tür saptanmıştır. Bu türlerden 58'i Ascomycota, 154'ü Basidiomycota, divizyolarına dahildir.Kars ve Ardahan yörelerinde en çok tür içeren mikrofungus familyaları Pucciniaceae (114), Erysiphaceae (46) dir. Kalan 52 tür ise 16 familyaya dahildir. En fazla türü bulunan cinsler ise Puccinia Pers. (81), Uromyces Unger (29), Erysiphe DC. (21), Phragmidium Link. (10), Ustilago (9) ve Podosphaera (8) dır. Geriye kalan 54 tür ise 28 cinse dahildir.Bu araştırma ile 1 yeni mikrofungus türü (sp. nova), Türkiye için 1 yeni kayıt cins ve 23 mikrofungus türü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, microfungi species grown on vascular plant in Kars and Ardahan provinces were studied.Field studies were made periodically between in 2006-2009 years. In this period, 3211 vascular plant specimens were collected from the study area. After the naming of the specimens, 201 genera and 288 host species belonging to 52 families were determined.With the naming the microfungi grown on the host specimens, 34 genera and 212 microfungi species belonging to 16 families were established. Distribution of the microfungi species to the divisions was as follows: Ascomycota 58, Basidiomycota 154.With respect to number of species they contain, the biggest families in Kars and Ardahan provinces were Pucciniaceae (114 species), Erysiphaceae (46 species). The remaining 52 species is belonging to 16 families. Genera with number of species were Puccinia Pers.(81), Uromyces Unger (29), Erysiphe DC. (21), Phragmidium Link. (10), Ustilago (9) and Podosphaera (8). The other 28 genera comprised of 54 species.By this research, a new microfungi species (sp.nov.), a new genara and twenty three microfungi species were determinate as the new records for the micoflora of Turkey.