LaFeSi ve katkılanmış LaFeSi numunelerde manyetokalorik etki
Magnetocaloric effect of LaFeSi and additive LaFeSi sample
  1. Tez No: 275732
  2. Yazar: ALİ ONUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, LaFeSi, LaFeSiH, LaFeCoSi alaşımları ark-eritme metodu ile üretildi daha sonra bunlar farklı sıcaklıklarda ve sürelerde ısıl işleme tabi tutuldu. Isıl işlem süresi 20-50 günden 20-30 dakikalık bir süreye düşürüldü. Yapılan çalışmalarda LaFe11.4Si1.6 numunesinin Curie sıcaklığının 193 K olduğu ve bu sıcaklık civarında manyetik entropi değişiminin 5 T lık manyetik alan değişiminde 22.7 J/kg K olduğu ölçülmüştür. Hemen hemen katkılanan tüm elementler LaFeSi numunesinin Curie sıcaklığını arttırıcı yönde bir etkide bulunduğu gözlenmiştir, fakat katkılanan bazı elementlerin yapıda safsızlık fazının oluşmasını sağladığı bununda manyetik entropi değişimini azalttığı bulunmuştur. Bunlara ek olarak H katkılanmasının Curie sıcaklığını arttırdığı ve manyetik entropi değişimini de fazla değiştirmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, LaFeSi, LaFeSiH, LaFeCoSi, alloys were produced successfully using arc-melting method, then sample were annealed at various temperatures and times. The annealing time was shortened from 20-50 days to 20-30 minutes. It was found that LaFe11.4Si1.6 sample has a Curie temperature of 193 K and magnetic entropy change of 22.7 J/kg K at 5 T magnetic field around Curie temperature. Nearly all doping elements improved the Curie temperature of LaFeSi sample, but some of doping elements also led to formation of some impurities, which caused a large decrease in the magnitude of magnetic entropy change.It was also found that H doping increases Curie temperature and magnitude of magnetic entropy does not change significantly