Oracle veritabanı güvenliği
Oracle veritabani güvenliği
  1. Tez No: 275763
  2. Yazar: BÜNYAMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KODAL SEVİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnternet kullanımının giderek yaygınlaşması, güvenlik problemlerinin önemini arttırarak ön plana çıkmasına neden olmuştur. Güvenlik problemleri de, problemin sonucu elde edilecek verinin önemine bağlı olarak ciddiyet kazanmıştır. İnternet ortamında verinin depolandığı birimlerin veritabanı sistemleri olduğunu da göz önünde bulundurarak, verinin depolandığı kaynağın güvenliği de çıkabilecek problemleri azaltmaya karşın yapılabilecek adımların başında gelecektir. Bu tez çalışmasında Oracle veritabanı çalışma ortamı kurularak üzerinde güvenlik önlem adımları uygulanıp, bu adımların etkin olup olmadıkları incelenmiş, alınan bu önlemler ile Oracle sisteminin güvenlik seviyesinin arttırıldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ever increasing internet usage have resulted in the problem of security vulnerabilities. Security problems themselves have been prioritized by the critical data exposed to the attackers. With database systems being the largest source of data storing components in mind, actions in order to sustain the security of these systems will obviously decrease the security vulnerabilities. In this thesis, security countermeasures have been applied and then challenged on Oracle installed environment. We have observed that by taking these security steps the security level of the Oracle system increases.