Mineral dolgu maddeleri ile yüksek yoğunluklu polietilen boruların hidrostatik iç basınç performans özelliklerinin optimizasyonu
Optimization of the hyrostatic internal pressure properties of high density polyethylene pipes with mineral fillers
  1. Tez No: 275764
  2. Yazar: LEVENT SÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, poliolefin grubu plastiklerinden olan ve basınçlı boru sistemlerinde kullanılan yüksek yoğunluklu polietilen ( YYPE ) borunun kısa ve uzun süreli hidrostatik iç basınç performans özelliklerine mikronize toz kalsiyum karbonat (CaCO3) ve/veya mikronize pudra talk dolgu maddelerinin etkisi çalışılmıştır. Enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretilen numuneler tek eksenli çekme, charpy çentik darbe, diferansiyel taramalı kalorimetre ( DSC ), erime akış hızı ( EAH ) ve yoğunluk testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca aynı hammadde karışımlarından tek vidalı sürekli ekstrüzyonla üretilen mineral dolgulu borulara farklı sıcaklıklarda kısa ve uzun süreli hidrostatik iç basınç testleri uygulanmıştır. Yapılan tüm testlerde, dolgusuz (saf) YYPE malzemesinin özelliklerindeki değişimler, mineral dolgunun tane boyuna, miktarına ve türüne bağlı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca elde edilen verilerle mikronize toz CaCO3 ve/veya mikronize pudra talk dolgulu boruların basınç-sıcaklık-zaman (regrasyon) eğrileri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, groups of polyolefin plastics and pressurized piping systems used in the short and long term hydrostatic pressure performance characteristics of the high-density polyethylene (HDPE) pipe was studied for the effects of micronized powder CaCO3 and/or micronized powder talc filler. Samples produced by injection obtained from uniaxial tensile test, Charpy impact test, differential scanning calorimeter ( DSC ) test, melt flow rate ( MFR ) test and density test were subjected to tests. Moreover, the raw material produced from the mixture of single screw extrusion constant short and long term hydrostatic internal pressure tests was applied to micronized mineral-filled pipe. In all the tests,the differences on properties of raw material depending on mineral grain size and ratio of mineral filler is explained. Moreover, the data of the pipe filled micronized powder CaCO3 and/or micronized powder talc obtained with the pressure-temperature-time of the pipes (regression) curves were drawn.