Kocaeli Karadeniz sahilleri toprak numunelerindeki radyasyon seviyelerinin ölçülmesi
Determination of radioactivity levels of beach soils in the Black Sea coast of Kocaeli
- Tez No: 507968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde insanların maruz kaldığı radyasyonun kaynağı doğal radyasyon olup, bu radyasyon oranlarının bilinmesi oluşabilecek zararların önceden belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Yakın gelecekte ülkemizde iki bölgede nükleer santraller hizmete açılacaktır. Farklı bölgelerin çevre radyasyonun bilinmesi bu santrallerin çevreye etkilerini belirlemede önem teşkil edecektir. Bu sebeplerden dolayı Kocaeli ili Karadeniz sahil bölgelerinde radyasyon riskini belirlemek, veri tabanı oluşturmak ve var olan radyoaktivite miktarını ölçmek için 13 toprak numunesi alınarak, doğal ve (226Ra, 232Th, 238U, 40K) ve doğal olmayan (137Cs) radyasyon düzeyleri gama spektroskopisi ile ölçüldü. Sonuçlar daha önce aynı bölgede yapılan diğer ölçüm değerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Today, the source of radiation that people are exposed is natural radiation and knowing these radiation rates is important for predicting potantial damage.In the near future, nuclear power plants will be opened in our country in two regions. Knowing the environmental radiation of different regions will be important in determining the environmental impact of these plants. Because of the reasons in Kocaeli Blacksea beach, 13 soil samples were taken to determine the radiation risk, create the database ,and measure the amount of radioactivity present, natural (226Ra, 232Th, 238U, 40K) and unnatural (137Cs) radiation levels were measured by gamma spectroscopy.The results were compared with the radiation values from the coastals and previously taken from the same regions.