Bir otomotiv firmasının ihracat dağıtım merkezinde mılk run sisteminin kurulması
Establishment of milk run system at one of the automotive company?s export distribution centre
- Tez No: 275787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Malzeme taşımasında yapılacak iyileştirmelerin şirket kârliligina pozitif etkisi vardır. İşte bu noktada her tedarikçinin kendi başına taşıma yapması yerine operasyonların planlı bir şekilde birleştirilmesi gerekmektedir. Bu süreci uygularken, yalın düşünce sisteminden yararlanarak tüm değer zincirine bir bütünlük çerçevesinde bakmak, israfları yok etmek ve tüm faaliyetlere yalınlığı getirerek, müşteri için mükemmel değer oluşturmak amacına yönlendirmek gerekir. Tedarikçilerden günlük sevkiyatlar yapılarak malzeme toplanmasını sağlayan Milk-run sistemi ile; tedarikçi, nakliyeci ve üretici firmanın uyumlu çalışması sonucunda birçok fayda sağlayacaktır.Lojistik süreçlerde yalınlığı ve taşima maliyetlerinin minimizasyonu amacıyla yapılan bu çalışmada, lojistik ve lojistik yönetimi, yalın düşünce kavramları incelenmiş, yalınlık ve lojistik kavramalarının entegrasyonu olan yalın lojistik ve öneminden bahsedilmiştir. Çalışmada, yalın lojistik tekniklerinden milk-run üzerinde durulmuş ve bu sistemin kullanımı, ayrı profillere sahip olan ürünlerin minumum maliyetle, geri lojistik operasyonları da göz önünde bulundurularak tedarikçilerden toplanmasını ve ihracat dağıtım merkezine ulaştırılmasını sağlayacak bir malzeme toplama sistemi uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigations have shown that any process improvement on logistics has positive effect on company profitability. Based on this assumption, planning on logistics seems to be a power for cost decrease. In order to accomplish this, instead of individual supplier demands, a collective methodology could be beneficial on better and large volume of planning. For such a wide thinking, it should be started to be part of lean thinking system, total value chain management, openness for all activities and customer oriented motivation. One of the method which helps this idea is planning daily transactions from suppliers and collecting parcels based on the outputs of Milk-run methodology, could possibly create happy suppliers, transporters and manufacturers and will lead to work in harmony.In this thesis study, it is worked out to mimimize the transportation costs by the help of the principles which is mentioned above. Lean logistics and it?s importance has been investigated. As a tecnique for lean logistics, Milk run algorithm is used. It is used to plan the transportation of similar product with minimum cost. The chapters are organized with more explanation to these topics in the following order. The first part explains and give general information about logistics, lean thinking and lean logistics, in the second part tries to deeply explained the meaning of milk run and its intended use, for the last part, it is focused on an application of milk run established for one of the export distribution center of an automobile company.