Otomotiv yan sanayinde kalite yönetim sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesine yönelik bir saha araştırması
A survey research in automotive industry of evaluation quality management system's performance
  1. Tez No: 275788
  2. Yazar: ÖZLEM AYDINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, otomotiv yan sanayide uygulanan ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi'nin etkinliğini araştırmaktır. Sistemin etkinliğini belirlemek amacıyla hazırlanan sorular gruplandırılarak süreç kalitesi, ürün kalitesi, dış değişimlere uyum, memnuniyet, ortak bir sistem oluşması ve performans değişkenleri belirlenmiştir. Bu kapsamda otomotiv yan sanayide faaliyet gösteren, ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemini uygulayan ve TAYSAD üyesi olan 60 işletmeye anket uygulamıştır. Verilerin analizinde Faktör Analizi, Güvenilirlik Analizi, Frekans Dağılımları, Tek Örnek Ortalaması t Testi, Bağımsız İki Örnek Ortalaması t Testi, Ki-kare Bağımsızlık Testi, Korelasyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Genel sonuç olarak, yapılan araştırmada, belirlenen değişkenler dâhilinde, ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi'nin uygulanmasının işletmelerin süreç kalitesi, ürün kalitesi, dış değişimlere uyum, memnuniyet, ortak bir sistem oluşması ve performans değişkenleri üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to seek the effectiveness of ISO/TS 16949 Quality Management System in automotive industry. In order to determine the effectiveness of the system generated questions grouped process quality, product quality, adapt to external changes, satisfaction, and performance to create a common system variables are determined. In this context, releasing a survey to 60 companies which are operating in the automotive industry, ISO / TS 16949 technical specification applies to businesses and TAYSAD member. The datas of the study analysed by using the methods of Factor Analysis, Reliability Analysis, Frequency, One Sample t test, Independent Samples t test, Chi-Square Test, Correlations Test. In conclusion, our research indicates and determines positive effects of variables within the ISO / TS 16949 Quality Management System's implementation of process quality, product quality, adapt to external changes, satisfaction, and performance.