Mezon parametrelerinin pertürbatif olmayan yöntemlerle hesaplanması
Calculation of meson parametres with non-perturbatif methods
- Tez No: 275786
- Danışmanlar: PROF. DR. ELŞEN VELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda yapılan ağır iyon çarpışma deneylerinin anlaşılması mezon ve baryon parametrelerinin sıcaklığa ve yoğunluğa bağlı olarak değişiminin incelenmesini gerektirir. Özellikle deneysel olarak incelenmesi bakımından hafif vektör mezonlar büyük öneme sahiptir.Kısa mesafelerde (veya büyük momentumlarda) asimtotik özgürlük özelliğinden dolayı etkileşme sabiti alpha çok küçük olduğundan pertürbatif açılım yapmak mümkündür. Böylece bu bölgede pertürbasyon teorisi güvenilir bir şekilde uygulanabilir. Ancak büyük mesafelerde (veya küçük momentumlarda) kuark-gluon etkileşmeleri kuvvetli olduğundan (alpha~1 ) pertürbatif olmayan etkiler baskındır. Bu nedenle sonlu sıcaklıklarda kritik sıcaklığa yakın bölgelerde pertürbatif olmayan yöntemlerin kullanılması gerekir.Bu tez çalışmasında rho- mezon parametrelerinin sıcaklığa bağlılığı hadron fiziğinde pertürbatif olmayan katkıları hesaplamada oldukça başarılı bir yöntem olan Termal KRD Toplam Kuralları yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar yapılırken sonlu sıcaklıklarda ortaya çıkan yeni operatörler de hesaba katılmış ve rho-mezon için Termal KRD Toplam kuralları elde edilmiştir. Nümerik incelemeler sonucunda - mezonun kütlesinin ve leptonik bozunum sabitinin sıcaklığa kadar bağlılığı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding of the results of the heavy ion collision experiments which have done recent years is required to investigation of meson and baryon parameters modification depending on temperature and density. Particularly experimental investigation of light vector mesons have a great importance.The coupling constant alpha is very small due to properties of asymptotic freedom in the short distances (or large momentum). So that to make perturbative expansion is possible and perturbation theory can be applied reliably in this region. However non-perturbative effects are dominant because of quark-gluon interaction which is strong (alpha~1 ) at large distances (or small momentum). Therefore non-perturbative methods must be used in close regions to the critical temperature at finite temperature.In this thesis, the temperature dependence of rho - meson parameters are calculated using Thermal QCD sum rules that prove remarkably successful in addressing the nonperturbative problems of hadron phenomenology. These calculations are done taking into account the emergence of new operators at finite temperature and thermal KRD sum rules for rho - meson are obtained. In the result of the numerical investigations the temperatures dependences of the mass and leptonic decay constant of rho- meson of up to 160 MeV are obtained.