Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan ortaokul müzik öğretmenlerinin bu kurslara yönelik görüşleri
The opinions of secondary school music teachers taking work in support and training courses on these courses
- Tez No: 792275
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, MEB'e bağlı ortaokullarda yürütülen Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında (DYK) görev alan müzik öğretmenlerinin konuyla ilgili görüşlerinin ortaya konulması, bununla birlikte uygulayıcı pozisyonunda bulunan öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda bir değerlendirme sunulması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmış olan bu çalışmada ilk olarak ilgili literatürden yararlanarak yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanmış, görüşme soruları için alan uzmanlarının görüşleri alınmış, görüşme sorularına yönelik uzmanların önerilerine yönelik düzeltmeler yapılmış, ardından çalışma grubuna uygulanarak veri toplanmıştır. Öğretmenlerden alınan görüşler düzenlenerek nitel içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapan ve DYK'lerde görev almış olan 15 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda; pandemi öncesindeki DYK kurslarında aktif olan müzik derslere 2021-2022 eğitim öğretim yılında e-kurs modülünde yer verilmediği, müzik dersinin özellikle sosyoekonomik düzeyi düşük olan ve yetenek sınavlarına hazırlanmak isteyen öğrenciler için mutlaka gerekli olduğu, haftada bir saat işlenen müzik ders saati süresi mevcut müfredatı işlemede bile yetersiz kaldığı, müzik alanında yetenekli olan ve ilgisi dahilinde yetenek sınavları ile öğrenci alan okullara yönelmek isteyen öğrencilerin haftada bir ders saati olan müzik dersinde çalıştırılamadığı, DYK'ler ile bu öğrencilere daha fazla zaman ayrılabildiği, DYK kapsamında açılan müzik derslerine yönelik MEB tarafından hazırlanan çerçeve program, müfredat veya ders kitabı gibi materyallerin bulunmadığı ve bunun bir eksiklik olarak görüldüğü, DYK'lerdeki müzik dersine yönelik öğrencilerin genel olarak devam problemi yaşamadıkları, DYK'lerdeki müzik derslerinin öğretmenler açısından ek ders ücreti, mesleki gelişim ve kişisel tatmin adına pek çok avantajı olduğu, sadece akademik başarıyı arttırmak için değil aynı zamanda öğrencilerin kişisel gelişimleri ve motivasyonunu arttırmak için de DYK'lerdeki müzik derslerinin devam etmesi gerektiği, DYK'lerdeki müzik derslerinin yapıldığı fiziki ortam ve şartların okula göre değişiklik gösterdiği, bazı kurumlarda hiç enstrüman bulunmazken bazılarında hem müzik sınıfı hem de yeterli enstrüman olduğu, enstrüman temininin genel olarak okul aile birliği veya öğrenciler tarafından yapıldığı, öğrencilerin DYK'lerdeki müzik dersinden öğrenime yönelik beklentilerinin genelde enstrüman çalmayı veya şarkı söylemeyi öğrenmek üzerine olduğu, öğrencilerin motivasyonlarının devam etmesinin müzik adına bir şeyler üretmesi ile mümkün olduğu, bunun da müzik dersi materyallerinin tam olması ile mümkün olabileceği, DYK'lerdeki müzik derslerinin ders ortam ve şartları sağlanınca öğrencilerin beklentilerini karşılamada yeterli olduğu, asgari öğrenci şartının kaldırılmasının, özellikle öğrenci sayısı az olan okullar için faydalı olacağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research it is aimed to reveal the opinions of the music teachers who take part in the Support and Training Courses (DYK) in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education and to present an evaluation in line with the opinions of the teachers who are in the position of the practitioner. In this study, in which case study, one of the qualitative research methods was used; firstly, semi-structured interview questions were prepared by making use of the relevant literature, the opinions of field experts were taken for the interview questions, corrections were made for the suggestions of the experts for the interview questions, and then data were collected by applying them to the study group. The opinions received from the teachers were arranged and subjected to qualitative content analysis. The study group of the research consists of 15 music teachers working in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul province, Küçükçekmece district, and working in DYKs. As a result of the research; The music lessons that were active in the DYK courses before the pandemic was not included in the e-course module in the 2021-2022 academic year; the music lesson is essential for students who have a low socioeconomic level, and who want to prepare for the aptitude exams. The music lesson period, which is one hour a week, is used to process the current curriculum. The framework prepared by the Ministry of National Education for music lessons opened within the scope of DYK, where students who are talented in the field of music and who want to go to schools that take students with aptitude exams within their interest cannot be taught in music lessons, which is one hour a week and more time can be allocated to these students with DYKs. There are no materials such as programs, curriculum, or textbooks, and this is seen as a deficiency; the students in DYKs do not generally have any attendance problems for music lessons, the music lessons in DYKs are very expensive for teachers in terms of additional tuition, professional development, and personal satisfaction. DYK has many advantages, not only to increase academic success but also to increase the personal growth and motivation of students; it is necessary to continue music lessons in DYK; the physical environment and conditions in which music lessons are held in DYK vary according to the school, some institutions do not have any instruments, while others do not. There is both a music class and sufficient instruments; the provision of instruments is generally made by the school family union or the students, the expectations of the students for learning from the music lesson in DYKs are generally about learning to play an instrument or sing, and the motivation of the students to produce something in the name of music. This may be possible with the completeness of the music lesson materials, that the music lessons in DYKs are sufficient to meet the expectations of the students when the course environment and conditions are met, that the minimum student requirement is abolished, especially the number of students is low. It has been concluded that it will be beneficial for schools.