Diyabet hastalarının beslenmesinde besin destek öğesi olarak kullanılan bitki ve baharatlar
Herbs and spices that can be used as nutritional supplements in nutrition of diabetic patients
  1. Tez No: 275822
  2. Yazar: MERVE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde bazı hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Böyle hastalıklar arasında dikkat çekenlerden biri karbonhidrat toleransının bozulması yani Diabetes Mellitus'dur. Diabetes Mellitus, tüm dünyada en sık rastlanan endokrin hastalığıdır. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), 2025 yılında 300 milyondan fazla insanın diyabetik olacağını ileri sürmektedir. Ülkemizde Diyabet hastalığı bu kadar yaygın hale gelmişken, bu tezin yapılmasındaki amaç, tedavi sürecinde uygulanan değişik bitki ve baharat türlerinin etki mekanizmasını araştırmak ve bu bitki ve baharatların diyabet hastalarının beslenmesindeki yeri ve öneminin tespitidir.Diabetes Mellitus kontrol ve takibinde ilaç, diyet ve beslenmeye destek amacıyla bitki ve baharatlar kullanılmaktadır. Diyabet hastalarının beslenmesinde bitki ve baharatlar ilk çağlardan beri kullanılmaktadır ki beslenmeye takviye bitki ve baharat kullanımı Türkiye ve Dünya'da yaygın bir gelenek haline gelmiştir.Bu tezde, diyabet hastalarının beslenmesinde Besin destek öğesi olarak kullanılan, Bitki ve baharatların etkileri üzerine Ülkemizde ve dünyada yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Bu konuda bilgilenmek isteyenlere de yardımı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the incidence of certain diseases are increasing. Among such disease, one of the remarkable deterioration of carbohydrate tolerance is Diabetes Mellitus. It is the most common endocrin disease worldwide. World Health Organization (WHO) suggest that more than 300 million people in 2025 in the world can be diabetic.In our country, diabetes have been so common that the purpose of this thesis is to investigate the different herbs and spices of mechanisms in the nutritions processes applied; the place and the importance of those herbs & spices in diabetes treatment.For controlling and following of Diabetes Mellitus, drugs are used while herbs and spices are used to support diet and nutrition. In the Diabetes Mellitus patients nutrions of diseases of plants and herbs have been used since antiquity so that the therapeutic use of herbs and spices in Turkey and the world has become a common tradition.In this thesis, researches on the impact of natural herbs and spices which are used to treat diabetes in Turkey and the World are placed. It will also help those who want to know about this topic is intended.