Bazı florobenzoik asit türevlerinin spektroskopik özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimentaly and theoreticaly investigation of spectroscopic properties of some fluorobenzoic acid derivatives
- Tez No: 275821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada 2,3-diflorobenzoik asit ve 2,4-diflorobenzoik asit moleküllerinin yapısal özellikleri, titreşim ve elektronik geçişleri deneysel ve teorik yöntemlerle belirlendi. Bileşiklerin deneysel olarak FT-IR spektrumları 4000-400 cm-1, ve FT-Raman spektrumları 4000-50 cm-1 aralığında kaydedildi. Elektronik geçişlerin belirlenmesi UV spektroskopisi ve TD-DFT metodu ile gerçekleştirildi. Bileşiklerin temel seviye geometrik yapıları, yoğunluk fonksiyonel teori DFT/B3LYP metodu ve 6-311++G(d,p) temel seti kullanılarak belirlendi. Elde edilen optimum geometrisi aynı metot ve temel set kullanılarak titreşim frekanslarının ve elektronik geçişlerinin hesaplanması için kullanıldı. İnfrared ve Raman spektrumları teorik olarak elde edilerek sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırıldı. Titreşimlere ait işaretlemeler deneysel çalışmaların yanında scaled quantum mechanics (SQM) metodu ile hesaplanan toplam enerji dağılımı (total energy ditribution, TED) kullanılarak gerçekleştirilecektir. Elektronik geçişler UV spektroskopisi ile deneysel olarak belirlendikten sonra, bu geçişlerin gerçekleştiği dalgaboyları hesaplandı ve ek olarak uyarılma enerji değerleri, en yüksek dolu moleküler orbital (highest occupied molecular orbital, HOMO), en düşük boş moleküler orbital (lowest unoccupied molecular orbital, LUMO) ve dipol moment gibi parametreler de belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, vibrational and electronic transitions of 2, 3-difluorobenzoic acid and 2,4-difluorobenzoic acid compounds were investigated with experimental and theoretical techniques. The FT-IR and FT-Raman spectra of compounds were recorded in the range of 4000-400 cm-1 and 4000-50 cm-1, respectively. The electronic transitions were determined with help of UV spectroscopy and TD-DFT method. The optimized geometrical parameters were determined with help of DFT/B3LYP method and 6-311++G(d,p) basis set. The obtained geometrical parameters were used to calculate the vibrational and electronic transitions. The theoreticallay computed IR and Raman spectra were compared with experimental ones. The assignments of vibrations were determined using SQM (scaled quantum mechanics) method based on total energy distribution (TED). Besides the experimental UV analysis, the absorption wavelengths were calculated; in addition, the excitation enerjies, HOMO-LUMO enerjies and dipol moment of studied molecules were predicted.