Vergi suçlarının tespitinde muhasebe denetiminin ve oran analizinin rolü: Sektörel bir uygulama
The role of accounting audits and ratio analysis in the detection of tax offenses: A sectoral application
- Tez No: 951632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYMEN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, vergi kaçakçılığı suçunun tespitinde muhasebe denetiminin ve mali analiz tekniklerinin rolü ele alınmıştır. Türkiye'de beyan esasına dayalı vergi sisteminin beraberinde getirdiği riskler, mükelleflerin beyanlarında hataya veya suistimale açık bir alan oluşturmakta, bu durum da vergi kayıp ve kaçaklarını artırmaktadır. Bu kapsamda, vergi denetiminin sistemli, etkin ve analitik araçlarla desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışma üç ana kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; vergi kavramı, vergilendirme ilkeleri ve verginin tarihi süreç içerisindeki gelişimine, ikinci bölümde vergi suç ve kabahatlerine ilişkin açıklamalara, vergi denetimine ait genel bilgilere, vergi denetiminin vergi kayıplarını önlemedeki görev ve önemine, mali tablolar analiz yöntemleri ve vergi incelemesindeki rolüne yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, örnek mali tablolar analizi kullanımı ve örnek vergi inceleme süreci uygulama üzerinde açıklanmıştır. Araştırma sonucunda, muhasebe denetimi sürecinde kullanılan mali analiz tekniklerinin, vergi kaçakçılığına ilişkin bulguların ortaya konmasında etkili bir araç olduğu tespit edilmiştir. Özellikle oran analizi yardımıyla işletmelerin faaliyetlerinin şeffaf biçimde değerlendirilebildiği ve şüpheli işlemlerin tespitinin kolaylaştığı görülmüştür. Tez, muhasebe denetiminin sadece mali raporlamanın değil, aynı zamanda vergi adaletinin sağlanmasında da stratejik bir fonksiyona sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the role of accounting audits and financial analysis techniques in the detection of tax evasion crimes. In Turkey, the tax system is based on self-assessment, which inherently carries risks by creating opportunities for errors or intentional misconduct in taxpayers' declarations. Such vulnerabilities contribute to increasing tax losses and evasion. In this context, it is of great importance that tax audits are supported by systematic, effective, and analytical tools. The study consists of three main parts. The first part addresses the concept of taxation, taxation principles, and the historical development of tax systems. The second part provides explanations on tax crimes and misdemeanors, general information about tax auditing, its role and significance in preventing tax losses, and the use of financial statement analysis methods in tax investigations. The third part presents an applied case study involving financial statement analysis and an example of a tax audit process. The research concludes that financial analysis techniques employed during the accounting audit process are effective tools in uncovering evidence of tax evasion. In particular, ratio analysis enables a transparent evaluation of business operations and facilitates the identification of suspicious transactions. This thesis demonstrates that accounting audits play not only a role in financial reporting but also a strategic function in ensuring tax justice.