Collective identification of entrepreneurial opportunities
Girişimci fırsatlarının toplu tanımlanması
  1. Tez No: 725367
  2. Yazar: KHWJA M FARHAD SEDDIQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Girişimcilik fırsatlarının belirlenmesi, herhangi bir işletmenin başlangıç noktasıdır ve bu aşamada alınan kararların başarı üzerinde büyük etkisi vardır. Gerçekte hevesli girişimcilerin bile bilgi, haber ya da yaratıcılık eksikliğinden dolayı uygulanabilir fırsatları belirlemesi bazen zor olabilmektedir. Girişimcilik fırsatlarının toplu olarak tanımlanması prosedürü zayıf bir şekilde yapılandırılmıştır. Bu nedenle, bu araştırma çerçevesinde, fırsatların toplu olarak belirlenmesi uygulamalarını incelemeye, işleyiş ve etkililik koşullarını anlamaya ve paydaşların eylemlerine rehberlik edecek ve etkilerini iyileştirecek kriterler sağlamaya çalışılmıştır. Bu amaçla Google Formlar üzerinden oluşturulan 40 soruluk bir anket Afganistan'ın beş ilindeki 41 özel şirketin yöneticilerine e-posta yoluyla rastgele gönderilmiştir. Anket kolektif süreç, hazırlık, yapı, fikir oluşturma bağlamında fırsatları belirleme sorunlarını belirlemeyi amaçlayan sorular ve toplu fırsat tanımlamasına ilişkin genel sorulardan oluşmaktadır. Ardından, olası ve eksiksiz resmi elde etmek için medya, dergiler ve diğer bilgi kaynakları aracılığıyla önemli eğilimlerin belirlenmesiyle , çeşitli düzeylerde çıkarımları olan kişilerin bakış açılarına ulaşılabilmiş ve ilgili veriler toplanabilmiştir. Uygulanan prosedür ilginç karşılaştırma öğelerinin elde edilmesini ve araştırmanın hızlandırılmasını mümkün kılmıştır. Veriler çeşitli istatistiksel testler ile analiz edilmiş ve SPSS yazılımı ile operasyonel hale getirilmiştir. %79,17'lik bir çoğunluk, bazı kişilerin bir iş kurmak istediğini ancak doğru fırsatları belirlemekte zorlandıklarını kabul etmekte ve %89,58'i, potansiyel girişimcilere rehberlik etmek için yerel ve il gerçeklerine dayalı iş fırsatlarını belirlemenin ekonomik kalkınma kuruluşları tarafından yapılmasının uygun olduğuna inanmaktadır. Çalışmanın amacına göre, bir dizi kilit unsur ve karşılıklı ilişkiler göz önünde bulundurulmuş ve genelde fırsatların toplu olarak tanımlanması, özelde uygulanabilir girişimcilik fırsatları yaratmak için kullanılabilecek bir model geliştirmek için kullanıldmıştır. Bunu yapmak için, temellendirilmiş teorileştirme yöntemi ve vaka çalışmaları araştırma stratejileri, yaratıcılık, yerel kalkınma ve girişimcilik ile ilgili görüşlerin toplanmasını mümkün kılmıştır. Bu kombinasyonlar, kolektif yaklaşımların işleyişini tanımlamayı mümkün kılmıştır. Ek olarak bu araştırma, teorik düzeyde sürecin kolektif bir bakış açısıyla daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Sonuçlar ayrıca, ekonomik kalkınma paydaşlarının erişimini en üst düzeye çıkarmak için fırsatları belirlemeyi ve karşılaştırma ölçütleri sunmayı amaçlayan toplu yaklaşımların işleyişini ve etkinliğini araştırmak için yapılacak çalışmalara umut verici yollar önermektedir.
Özet (Çeviri)
The identification of entrepreneurial opportunities is the starting point of any business, and the decisions taken during this phase have a major impact on success. In reality, it sometimes remains difficult for some aspiring entrepreneurs to identify viable opportunities due to a lack of information, knowledge, or creativity. The procedure of collective identification of entrepreneurial opportunity is poorly structured. This is why, within the framework of this research, it was used to study the practices of collective identification of opportunities, to understand the functioning and the conditions of effectiveness to provide benchmarks to guide the action of stakeholders and improve their impact. Therefore, a questionnaire containing 40 questions was randomly emailed and shared by google form with the managers of 41 private companies in five provinces of Afghanistan. Questions aimed to identify problems of identifying opportunities, in the context of the collective process, preparation, structure, ideation, and general questions on collective opportunity identification. Subsequently, to get the possible and complete picture, the important trends identified through the media, journals, other sources of information made it possible to get the point of view of people who had implications at various levels, and the related data collected. The procedure made it possible to obtain interesting elements of comparison and to fuel the exploration. The data was analyzed through various statistical tests and operationalized with SPSS software. The majority of 79.17% recognized some people want to start a business, but they have difficulty in identifying the right opportunities, and 89.58% believe it is relevant for economic development organizations to identify business opportunities based on local and provincial realities to guide potential entrepreneurs. According to the purpose of the study, a set of key elements and interrelations were taken into consideration were defined, and it used to develop a model for the collective identification of opportunities that could be used for the specific purpose of generating viable entrepreneurial opportunities. To do this, grounded theorizing method and case studies research strategies made it possible to collect the opinions concerned creativity, local development, and entrepreneurship. These combinations made it possible to describe the functioning of collective approaches. Additionally, at the theoretical level, the research has generated a better understanding of the process from a collective perspective. The results also suggest promising avenues for related fields of study to explore the functioning and effectiveness of collective approaches aimed at identifying opportunities and offering benchmarks to maximize the reach of economic development stakeholders.