Kontrol eğitimi için MATLAB ile web tabanlı uygulama araçlarının geliştirilmesi
Designing of web based application tools for control education with MATLAB
  1. Tez No: 275904
  2. Yazar: KENAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Özellikle teknik eğitim ve mühendislik eğitiminde öğrencilere verilecek teorik bilgilerin yanı sıra uygulama çalışmaları ve deneyler önemli bir yer tutmaktadır. Ancak, her yıl artan öğrenci sayısı ve buna paralel olarak uygulama yapılan laboratuar ortamlarının hem fiziksel, hem donanım, hem de öğretim elemanı sayısı açısından yetersiz hale gelmesi eğitim kurumları için kaynak yetersizliği ve mevcut kaynaklarının yeterince kullanılamaması açısından problem olmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak uygulamalı eğitim yeterli düzeyde ve kalitede yapılamamaktadır. Bu sorunun çözümüne yönelik pekçok farklı web tabanlı uygulamalar geliştirilmektedir.Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde bilgisayar eğitimin çok önemli bir aracı haline gelmeye başlamıştır. Kontrol alanı eğitiminde bilgisayar tabanlı uygulamalar laboratuar ortamındaki çalışmalar ile desteklenmektedir. Bu çalışmaların pek çoğunda MATLAB yazılımı kullanılmakta ve böylece teorik bilgilerin benzetim ortamında analizine yardımcı olunmaktadır. MATLAB ile yapılacak uygulamaların web tabanlı olarak hazırlanmasında kullanılan araçlardan biri MATLAB Web Server (MWS) araç kutusudur. Bu çalışmada da bu araçtan yararlanılmış ve kontrol eğitimi için çeşitli uygulamalar tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in technical education and engineering, training will be given to students with applications of theoretical studies and laboratoary experiments. However, due to the increasing number of students, a few teaching staff and inadequate resources and lack of available resources in terms of the physical laboratory environment, adequate and efficient learning has not been taken place. As a result, practical training and the education quality may not be adequate. To solve this problem many different web-based applications are being developed.Today, the computer in education has become an important tool. Control areas in the computer-based education are supported by studies in the laboratory environment. Most of these studies have been using the MATLAB software so that theoretical knowledge could be supported with simulation analysis. Web-based applications to be made with MATLAB can be achieved via different tools, one of which is the MATLAB Web Server (MWS) tool box. This study has also benefited from this tool and a variety of applications for control education has been designed.