Polyion-sensitive optodes and their analytical applications
Poliiyon-duyarlı optodlar ve analitik uygulamaları
  1. Tez No: 275905
  2. Yazar: NAZANGÜL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME DÜRÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma DNA ve kıvam arttırıcıların (ksantan, sodyum aljinat , ?- karragenan) kuantitatif tayini ile ilgilidir. Bu dört hedef poliiyon spektrofotometrik titrasyon ile kuantitatif olarak tayin edilmiştir. Bu maddeler çoğunlukla gıda ve ilaç endüstrilerinde kulanılırlar bu nedenle bunların kuantitatif analizleri önemlidir. Bu maddelerin aşırı dozda kullanımları,sindirim sistemi hastalıklarına neden olabilir.Bu çalışmanın ana amacı ; optik sensörlerin poliiyonların kantitatif analizlerine uygunluğunu ispat etmektir. Bunu gerçekleştirmek için iki farklı türde boya ve üç farklı polikatyon (protamin, poli-L-lisin, poli-L-arjinin) kullanılmıştır. Bu metod ile , gerçek gıda numuneleri içerisindeki poiliyon miktarları bulunmuştur ve bu metodun doğruluğu geri kazanım deneyleriyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work deals with the quantitative determination of DNA and thickening agents (Xanthan, Sodium Alginate and ?-Carrageenan). These four target polyions are quantitatively determined by spectrophotometric titration. These compound are widely used in food and pharmaceutical industries so the quantitative analysis of them is important. Overdose usage of these compounds may cause the gastrointestinal diseases.The main aim of this study is to prove the compatibility of optical sensors for the quantitative determination of polyions. To manage this ; two different kinds of dye and three different polycations (protamine , poly-L-lysine and poly-L- Arginine) have been employed.By this method, the amount of polyions ,which are present in the real food samples, was determined and the accuracy of the method was supported by spike experiments.