Mesleki teknik öğretmenlerin oluşturmacı öğrenme yeterliliklerinin ve uygulama düzeylerinin web tabanlı - etkileşimli geliştirilmesi
Vocational technical teachers' constructivist learning efficiency and implementation of web-based interactive level development
  1. Tez No: 275975
  2. Yazar: ARZU KİLİTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Mesleki eğitim kurumlarında görev yapan mesleki ve teknik öğretmenlerin; hedef kitleyi merkeze alarak öğretme-öğrenme süreçlerinde kalıcı izli, unutulmayan ve ileri de kullanılabilir öğrenmeleri gerçekleştirebilmeleri için eğit-bilimsel anlamda gelişimlerinin sürekli desteklenmesi gereklidir. Teknolojinin sunduğu olanakların mesleki ve teknik öğretmenler tarafından kullanılması da değişen ve gelişen dünyaya uyumlarında önemli bir etken ve gereksinim olarak ortaya çıkmıştır.Bu araştırmanın genel amacı, mesleki ve teknik öğretmenlerin oluşturmacı öğrenme yaklaşımı ile ilgili yeterlilik ve uygulama düzeylerinin kendi algılarına göre belirlenmesi ve oluşturmacı (yapılandırmacı) öğrenme yaklaşımı ile ilgili daha güçlü, yetkin ve donanımlı öğretmenler olabilmelerine destek vermektir. Bu ana amaç doğrultusunda, belirlenen çeşitli değişkenler ile mesleki ve teknik öğretmenlerin oluşturmacı öğrenme yaklaşımına ilişkin yeterlik ve uygulama düzeyleri arasında anlamlı farklar olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaca uygun olarak araştırma tarama modeline göre tasarlanmıştır.Mesleki ve teknik öğretmenlerin oluşturmacı öğrenme yeterlilikleri ve uygulama düzeyleri ile ilgili veriler elde etmek için `Mesleki - Teknik Öğretmenlerin Oluşturmacı Öğrenme Yeterlilik Ve Uygulama Düzeyleri Ölçeği' geliştirilmiştir. Ölçek 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel bilgileri edinmeye yönelik sorular yer almakta, ikinci bölüm ise kendi arasında 5 alt boyut ve bu boyutlara ilişkin ifadelerden oluşmaktadır. Bu alt boyutlar; öğretimi planlama, öğretim ortamının (derslik, atölye veya laboratuar) tasarımı, öğretim sürecinde kullanılmak üzere materyal hazırlama, öğretim sürecinde uygulama ve etkinlik ve öğretimin değerlendirilmesidir. Ölçeğin üçüncü bölümünde ise mesleki ve teknik öğretmenler eklemek istedikleri görüş ve önerileri belirtmişlerdir.Araştırma kapsamında ulaşılan kaynaklar ile ölçme aracının sonuçları da dikkate alınarak, mesleki ve teknik öğretmenler için kullanımı kolay e- oluşturmacı öğrenme web ara yüzü hazırlanmıştır. İstekli mesleki ve teknik öğretmenler sisteme üye olarak e- oluşturmacı öğrenme ortamında bulunan bilgilerden yararlanarak kendilerini; yer, zaman ve mekân sınırlaması olmadan geliştirebilmektedir.Araştırmanın evrenini 2009 ? 2010 Eğitim - Öğretim yılında İstanbul İli'nde görev yapan mesleki ve teknik öğretmenler oluşmaktadır. Örneklemini ise, İstanbul İli'nde; bilişim teknolojisi, elektrik-elektronik teknolojisi, makine teknolojisi ve muhasebe - finansman alanlarından 15 farklı meslek lisesinden rastgele (random) seçilen 230 meslek öğretmeni oluşturmaktadır.Yapılan istatistikî analizlerde; meslek liselerinde görev yapan mesleki ve teknik öğretmenlerin oluşturmacı öğrenme yeterlilikleri ve uygulama düzeyleri çeşitli değişkenlere göre ele alınmış ve elde edilen bulgulara ilişkin sonuçlar ortaya konulmuştur. Deneklere uygulanan ölçme aracından elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 18.0 istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş, sonuçlar yorumlanmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For the Vocational and Technical teachers, by taking the target into the centre of the lasting tracer teaching-learning and sustainable process, to find out to achieve vocational and training-scientific development in the ongoing process sector-spesific knowledge and skills are needed and important to qualify a vocational and technical student. In this context, the opportunities of technology use by vocational and technical teachers has emerged as an important and efficient factor in the changing and evolving developments.The purpose of this research is of the vocational and technical teachers? the constructivist approach to learning about the adequacy and application level themselves thrıugh the perceptions and constructivist learning approach in a more powerful, competent and equipped teachers to become is to support.The main purposes of this, several variables are determined by vocational and technical teachers in the constructivist approach to learn and practice if there are significant differences between levels were investigated. For this purpose the research was designed according to the survey model.Of the Vocational and Technical teachers? and the application of constructivist learning proficiency levels and to obtain relevant data to be applied to teachers 'Vocational - Technical Teacher Qualifications and Application of the Constructivist Learning Level Scale' was developed. Scela consists of three sections. While the second part contains its own among the five sub-dimensions, the first section involves some questions to obtain personal information. In the third section of the scale Vocational and Technical teachers have expressed their own views and suggestions.In comprise of this research, within the founded resources and considering the results of measurement instrument e-constructivist learning interface developed which is easy to use of Vocational and Technical teachers. A volenteer Vocational and Technical teacher can use and develop the e-learning environment by registering and without limitations of location, time and space.The scope of research is formed by the Vocational and Technical teachers working in İstanbul in 2009-2010 academic year. As for the sample of scope consists of 230 randomly selected teachers from 15 different schools and areas such as informatics technology, electrical and electronics, mechanical technology, accounting and finance.In the statistical analysis; competence of constructivist learning of Vocational and Technical high school teachers and application levels are handled by several variables and results are presented. The SPSS 18.0 statistical software was used in the analysis of the data obtained from the subjects. For the findings of research, some tables are created and results are interpreted. By considering the findings, it is possible to find various suggestions in the reasearch.