Alt kesici dişin konumunun belirlenmesinde kullanılan Hasund normu'nun irdelenerek toplumumuz bireylerine uyarlanışı
An Inspection and adaptation of Nasund norm to the individuals of our population, which is used to determine the place of lower incisors
- Tez No: 27599
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN IŞIMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
VII. ö Z E T Ortodontik tedavi planlamasında alt kesici dişlerin konumlan yüz estetiği ve stabiliteyi ilgilendirdiği için önemlidir. Bu önemin yanın da, bireylerin ait olduğu ırk ve topluma özgü norm ve standartlara göre tedavi edilebilmeleri için, o topluma özgü normların belirlenmiş olması gerekmektedir. Bu çalışmada Hasund'un ortaya koyduğu denklemin irdelenerek, bizim toplumumuza özgü ve alt kesici diş konumu ile ilgili, değişebilen“Floating”bir norm oluşturulması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, 56 erişkin erkek ve 27 erişkin kız bireyin sefalometrileri üzerinde 3 açısal ve 1 boyutsal ölçüm yapılmıştır. 'Ölçümler sonucu elde edilen bulgular bioistatistiksel olarak değerlen dirilmiştir. Bulgular alt kesici diş konumunun belirlenmesinde ANB, SD-MD ve N açısı ölçümleri ile cinsiyet ayırımının önemli olduğunu ayrıca her toplum için farklı değerler elde edilebileceğini ortaya koymuştur. Sonuçta, toplumumuz bireylerine yapılacak ortodontik tedavilerde, alt kesici dişin konumunun belirlenmesinde güvenli bir rehber olabilecek denklemler elde edilmişlerdir. 51 -
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY AN INSPECTION AND ADAPTATION OF HA5UND NORM TO THE INDIVIDUALS OF OUR POPULATION, WHICH IS USED TO DETERMINE THE PLACE OF LOWER INCISORS In the orthodontic treatment plan, it is crucial the lower incisor position which is concerned with the face esthetics and stability. Beside this, it is essential to determine the norms and standarts which are peculiar to the race and population for making the individuals' treatments according to the their racial, population norm and standarts. In this research, after inspecting Hasund equation, it was aimed to create a floating norms, related with the lower incisor location, peculiar to our population. For this reason, 3 angular and 1 linear values were measured on the lateral cephalograms of 56 adult males and 27 adult females. The findings are apprised by biostatistics. The results are cleared that, ANB, SD-MD, N angles and sex discrimi nation are principal while locating the position of lower incisors. In addition to this, it can be possible to obtain different values for each population. As conclusion, at the time of the orthodontic treatment of individuals of our community, these obtained equations, can be a reliable guide to determine the position of lower incisors. 52 -