Gata Destek Kıtaları Komutanlığında vatani görevini yapmakta olan er/erbaşların sağlıklı yaşam biçimi davranışları
The health promotion life style behaviours of conscripts recruited in GMMA support troops commands
- Tez No: 242886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma GATA Destek Kıtaları Komutanlığı'nda vatani görevini yapmakta olan er/erbaşların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi maksadıyla tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Askerlerin sağlık davranışları Pender tarafından geliştirilen Sağlıgı Geliştirme Modeli'ne (Health Promotion Life-Style Profile ) göre araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini GATA Destek Kıtaları Komutanlığında Aralık 2007-Ocak 2008 tarihleri arasında vatani görevini yapmakta olan 420 er/erbaş oluşturmaktadır. Herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmadan evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, evrenin %91'ine (n=380) ulaşılmıştır.Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve davranış özelliklerini sorgulayan 15 sorudan oluşan soru formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (Health Promotion Life Style Profile) kullanılarak toplanmıştır. SYBD ölçeği genel ve alt ölçek puanları, genel ve alt ölçek madde puanları sosyodemografik özellikler yönünden karşılaştırılmıştır. Çoklu grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis varyans analizi ve sonrasında bonferroni düzeltmesi ile Mann-Whitney U testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve sonrasında Tukey HSD testi, ikili karşılaştırmalarda ise bağımsız gruplarda t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study is designed to determine the health promotion life style behaviours of conscripts recruited in GMMA Support Troops Commands. Health promotion behaviours of coscripts were investigated according to the Health Promotion Life-Style Profile developed by Pender.The universe of this study consists 420 conscripts recruited in GMMA Support Troops Command between December 2007 and January 2008. Reaching the whole universe is aimed so that no sampling method is usedand 91% (n=380) of universe is enrolled in the study.Data in the study is collected by a questionary including 15 questions about sociodemographic and behavioral characteristics develeoped by the researcher Health Promotion Life Style Profile. HPLP and sub-group profile results are compared according to sociodemographic and behavioral characteristics. Mult-group comparisons are done by Kruskal-Wallis variance analysis and further by Mann-Whitney U test with bonferroni correction and one way variance analysis (ANOVA) and further by Tukey HSD test, two group comparisons are done by independent group t test ve Mann-Whitney U test.