Full kuronlarda farklı preparasyon yaklaşım açıları ve basamak şekillerinin oklüzal siman film kalınlığı üzerine etkinliğinin araştırılması
The Investigation of the cement film thickness beneath full crown restorations prepared by various preparation convergence angles and marginal configurations
- Tez No: 27600
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
VII. ÖZET Kuronların destek diş ve çevre dokular ile uyumu ne kadar iyi olursa olsun, simantasyon işleminden sonra destek diş ile kuron arasında kalan siman film kalınlığı klinik başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bu çalışmada; full kuron uygulamalarında destek dişlerin farklı preparasyon yaklaşım açıları ve basamak şekillerinde ha zırlanmasının oklüzal siman film kalınlığı üzerindeki etkinliği araştırıldı. 6 farklı basamak şekli ile 4,10 ve 20 lik preparasyon yaklaşım açılarında 20 şer adet pirinç kuron örneği hazırlandı ve içlerine hassas uyumlu epoksi resin daylar oluşturuldu. Deney grubu olarak kullanılan 10 adet kuron ve day, cam iyonomer siman ile belirli bir basınç altında yapıştırıldı. Kontrol grubunda yer alan örnekler ise simansız olarak sadece parmak basıncı ile sıkıştırıldı. Deney ve kontrol grubu örnekleri şeffaf akril bloklar içerisine alındı, çap doğrultuları hizasında kesildi ve oklüzal yüzeyde kalan siman film kalınlığı mikron seviyesinde ölçülerek kaydedildi. Sonuçlar Varyans çözümleme Tabloları ve Duncan Testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Araştırmada; bağımsız parametre olarak kabul ettiğimiz preparasyon yaklaşım açıları ve basamak şekillerinin siman film kalınlığı üzerindeki etkinliğinin oldukça anlamlı olduğu, preparasyon yaklaşım açısı küçüldükçe film kalınlığının arttığı 45ve en düşük siman film kalınlığı ortalama değerlerinin knife- edge, en yüksek değerlerin ise chamfer (90 ) ve 30 bizotajlı shoulder (90 ) basamak şekillerinde olduğu tesbit edildi. 46
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE CEMENT FILM THICKNESS BENEATH FULL CROWN RESTORATIONS PREPARED BY VARIOUS PREPARATION CONVERGENCE ANGLES AND MARGINAL CONFIGURATIONS One of the most important factors influencing the clini cal success is the cement film thickness beneath full crowns,, after the cementation. Hereby, within this investigation, preparing the abutment tooth in different preparation convergence angle and marginal configurations has been researched considering the influence over the occlusal cement film thickness in the full crown applications. At six different marginal configurations with 4, 10 and 20 degree preparation convergence angle, 20 pieces of brass crown sample for each group have been prepared and epoxy-resin dies have been poured directly into boxed crowns. Ten pieces of crown and die cemented using by glass ionomer luting cement under a certain pressure. On the other hand, samples in the control group have been adjusted only by finger pressure, with out any cement. Both of the groups samples embedded into the acrylic and they have been cut through the direction of diameter and the cement film thickness remained on the occlusal surface has been measured and recorded. The results evaluated as statis tically by using of Analysis of Variance and Duncan Test. 47Within this research the influence of the preparation convergence angle and marginal configurations, supposed as independent parameters, over the cement film thickness have been ascertained as statistically significant. It's observed that, as the preparation convergence angle increased, the cement film thickness decreased. With regard to seating of the restoration, the knife- edge demonstrated the best seat. The largest occlusal cement film thickness values have been found with the 90-degree chamfer and the 90-degree shoulder with 30 degree bevel. 48