Çift plakalı örgü kumaşlarda bitim işlemlerine bağlı boyutsal değişimler
Final processes dependent dimensional changes of double knit fabrics
- Tez No: 276020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Teknik Eğitim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Technical Education, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmada %100 pamuk elyafı kullanılarak elde edilen Ne 30/1 pamuk ipliği kullanılmıştır. Bu ipliklerle 1x1, 2x1 ve 3x1 Ribana kumaşları farklı sıklıklarla örülmüştür. Örme esnasında iplik giriş gerginliği sabit tutulmuştur. Relaksasyon durumunun örgü üzerine olan etkisini incelemek için kumaş numuneleri sırasıyla kuru, yaş ve tam relaksasyon olmak üzere üç farklı relaksasyon işlemine tabi tutulmuşlar ve her bir relaksasyondan sonra ilmek boyutlarını belirlemek amacıyla ölçümler yapılmıştır.Bu ölçümler sonucunda; relaksasyon derecesi arttıkça ilmek yüksekliğinde azalma, ilmek genişliğinde ise artma olduğu görülür. Ribana örgülerde, kumaş çekimi arttıkça ilmek yüksekliğinde artış olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda, ilmek iplik uzunlukları ile ilmek genişliklerinin doğrusal olarak arttığı belirlenmiştir. Tüm Ribana kumaşlarda, ilmek yoğunluğu artışına paralel olarak kumaş gramajlarında artış meydana gelmiştir.Araştırma beş ana bölümden oluşturulmuştur.1.Bölümde; Örmeciliğin tarihi gelişimi ve günümüzdeki yeri anlatılmıştır.2.Bölümde; Temel örmecilik bilgileri ve pamuk elyafının genel özellikleri bulunmaktadır.3.Bölmede; Literatür özetleri bulunmaktadır.4.Bölümde; Kullanılan örgü makinesinin özellikleri, numune kumaşlara uygulanan testler ve bu testlerde kullanılan cihazlar anlatılmıştır.5.Bölümde; Testler sonucunda elde edilen değerler, tablolar ve grafikler halinde verilerek değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis Ne 30/1 cotton yarn obtained by using pure cotton fibers is employed. 1x1, 2x1 and 3x1 Rib fabrics were knitted with yarns at different gauges. During the knitting process, the tension was kept constant. In order to investigate the relaxation on the knitting process fabric samples were treated using three relaxation processes; dry, wet and full respectively. After each relaxation process, stitches dimensions were measured.As a result of these measurements, it is observed that as the relaxation increases the stitches length decreases while the stitches width increases. In rib knitting, As the fabric stretches increases the stitch length increases. As a result it is observed that as the stitch length increases, the width of the stitches increases linearly. In all rib fabrics, increase in the stitch density leads to an increase in the weight of the fabric.This study contains five main chapters.Chapter 1 discusses the history of the knitting and its current importanceChapter 2 talks about the basic knitting knowledge and general information about the cotton fiber.Chapter 3 consists of literature survey.Chapter 4 all specifications of double knit machine, all fabric treatments and equipment used in the testing is explained in this chapter.Chapter 5 test results, tables and graphs of all rib fabrics are included in this chapter.