Experimental and numerical investigation of the quasi-static and high strain rate crushing behavior of single and multi-layer zig-zag 1050 H14 Al trapezoidal corrugated core sandwich structures
Tek ve çok katmanlı zikzak 1050 H14 Al ikizkenar yamuk dalgalı göbekli sandviç yapıların yarı-statik ve dinamik gerinim hızlardaki ezilme davranışının deneysel ve nümerik incelenmesi
- Tez No: 371891
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜDEN, DOÇ. DR. ALPER TAŞDEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tek, çift ve çok katmanlı zikzak 1050 H14 Al ikizkenar yamuk dalgalı göbekli, 0°/0° ve 0°/90° göbek yönelimli, ara plakalı ve ara plakasız sandviç yapıların yarı-statik ve dinamik özellikleri değişen darbe hızlarında deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. Nümerik simülasyonlar sonlu elemanlar kodu LS-DYNA kullanılarak yapılmıştır. Kanat duvarı kusurunun etkisi kanat duvarı eğilmesi ve şişmesi göz önüne alınarak incelenmiştir. Tek katmanlı dalgalı yapının nümerik olarak homojen hale getirilmesi MAT26 bal peteği malzeme modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tek ve çift katmanlı dalgalı sandviç yapıların burkulma gerilmesi gerinim hızı arttıkça atmıştır. Artan burkulma gerilmesi mikro atalet etkisine bağlanmıştır. Yarı-statik ve dinamik gerinim hızlarındaki ilk burkulma gerilmesinin kusura duyarlı olduğu nümerik olarak gösterilmiştir. Göbek katman sayısının arttırılması burkulma gerilmesini azaltmış ve yoğunlaşma gerinimini arttırmıştır. Küresel ve düz vurucu uçları ile test edilen paneller delinmemiş ve paneller 0°/90° göbek yöneliminde 0°/0° göbek yöneliminden daha yüksek deformasyon kuvvetleri ve enerji sönümleme özelliği göstermişlerdir. Ancak konik vurucu uçlu ile test edilen paneller delinmiş ve özellikle 0°/90° göbek yöneliminde çok düşük deformasyon kuvvetleri ve enerji sönümleme miktarı göstermiştir. Homojen modeller çok katmanlı dalgalı sandviç yapıların düşük hızlı basma/batma ve projektör çarpışma testlerini yeterli doğrulukta daha az çözümleme zamanında tahmin etmiştir.
Özet (Çeviri)
The quasi-static and dynamic crushing behavior of single, double and multi-layer zig-zag 1050 H14 Al trapezoidal corrugated core sandwich structures in 0°/0° and 0°/90° core orientations and with and without interlayer sheets were investigated both experimentally and numerically at varying impact velocities. The numerical simulations were conducted using the finite element code of LS-DYNA. The effect of fin wall imperfection was assessed through the fin wall bending and bulging. The numerical homogenization of the single layer corrugated structure was performed using MAT26 honeycomb material model. The buckling stress of single- and double-layer corrugated sandwich structures increased when the strain rate increased. The increased buckling stresses were ascribed to the micro inertial effects. The initial buckling stress at quasi-static and high strain rate was numerically shown to be imperfection sensitive. Increasing the number of core layers decreased the buckling stress and increased the densification strain. The panels tested with spherical and flat striker tips were not penetrated and experienced slightly higher deformation forces and energy absorptions in 0°/90° corrugated layer orientation than in 0°/0° orientation. However, the panels tested using a conical striker tip were penetrated/perforated and showed comparably smaller deformation forces and energy absorptions, especially in 0°/90° layer orientation. The homogenized models predicted the low velocity compression /indentation and projectile impact tests of the multi-layer corrugated sandwich with an acceptable accuracy with reduced computational time.