Isı iletim denklemi ve uygulamaları
Heat conduction equation and its applications
- Tez No: 276077
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BÜYÜKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, genel ısı iletim denklemi Fourier kanunundan elde edilmektedir. Değişik koşullar için, denklemin farklı formları irdelenmektedir. Isı iletim denkleminin bir boyutlu bir düzlem duvar, iki ve üç boyutlu düzlem levhalar, silindir ve küre biçimli iletkenler için çözümleri yapılmaktadır. Bunlara ilave olarak, ısı iletim denkleminin uygulamalarından, bir boyutlu düzlem dalgalar ve bazı geometrik eğriler üzerinde sıcaklık dağılımları elde edilmektedir. Bulunan sıcaklık dağılımlarının konum ve zamana bağlılıkları grafiklerle görsel hale getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, general heat conduction equation is derived from the well known Fourier law. For different conditions, distinct forms of the equation is discussed. The heat conduction equation is solved for one dimensional plane wall, two and three dimensional plane plates, cylinderic and spherical conductors. In addition to these as applications of heat conduction equation solutions, temperature distribution on one dimensional plane waves and on some geometrical curves are obtained. The dependence of concomitant solutions on position and time is visualized via figures.