İzmir ilinde 210Po ve 210Pb'un atmosferik birikiminin tayini
Determination of atmospheric depositions of 210Po and 210Pb in Izmir province
- Tez No: 276076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nükleer teknikler ve ölçüm metodları, çevresel izleme ve araştırmalar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmalarda doğal ve yapay radyonüklidler; atmosferik, karasal ve denizel taşınım süreçlerinin göstergeçleri olarak rol almaktadırlar. Bu çalışmalarda en çok kullanılan radyonüklidler arasında yer alan 210Po ve 210Pb'un atmosferik, denizel ve karasal ortamlardaki kaynaklarının belirlenmesi; bu ortamlar içindeki ve bu ortamlar arasındaki hareketlerinin izlenmesi, bu iki radyonüklidin doğal kaynaklar dışındaki antropojenik kaynaklarının belirlenmesi pek çok çalışma için oldukça önemlidir.18 Kasım 2008-17 Kasım 2009 tarihleri arasında 22 örnekleme periyodu boyunca toplam 49 yağmur suyu örneğinin radyokimyasal analizleri gerçekleştirilerek ölçülen toplam 210Po ve 210Pb birikim akıları sırasıyla 44,1 ± 3,0 Bq m-2 y-1 ve 73,1 ± 4,4 Bq m-2 y-1 olarak tayin edilmiştir.Aylık 210Po ve 210Pb birikim akılarının ortalama değerleri ise 2,89 Bq m-2 ve 5,91 Bq m-2'dir. Çalışma süresi boyunca hem 210Po için, hem de 210Pb için kış aylarında daha yüksek akı değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nuclear techniques and measurement methods are widely used for environmental monitoring and research using natural and artificial radionuclides as indicators for atmospheric, terrestrial and marine transport processes. It is important to determine the atmospheric, terrestrial and marine sources and the pathways of 210Po and 210Pb in these environments.The bulk depositional fluxes of 210Po and 210Pb have been measured in 49 rainwater samples during 22 sampling periods between 18 November 2008 ? 17 November 2009 by radiochemical analysis. The total bulk depositional fluxes of 210Po and 210Pb were determined as 44.1 ± 3.0 Bq m-2 y-1 ve 73.1 ± 4.4 Bq m-2 y-1, respectively.The mean monthly depositional fluxes of 210Po ve 210Pb were 2.89 Bq m-2 ve 5.91 Bq m-2, respectively. During the study period, higher flux values have been obtained in winter months for both radionuclides.