10 kataklismik değişen yıldızın genel özellikleri
General properties of 10 cataclysmic variable stars
  1. Tez No: 767336
  2. Yazar: HİKMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, yakın çift yıldızların bir alt grubu olan on kataklismik değişenin genel özellikleri tartışılmıştır. Birinci bolümde, yakın çift yıldızların tarihsel bir gelişimi verilmiş ve günümüze kadar olan gelişmeler özetlenmiştir. İkinci bölümde, gözlem verilerine dayanarak kataklismik değişen yıldızların sınıflaması hakkında bilgi verildikten sonra bu sistemler arasındaki farklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde on kataklismik sisteme ait bazı çalışmalardan örnekler sunulmuştur. Dördüncü bölümde, çalışmada kullanılan gözlem materyalinin bir açıklamasını yaptıktan sonra, spektrumların indirgeme metotları verilmiştir. Daha sonra spektral çizgilerin idantifikasyonu yapıldı. Son bölümde ise sürekli fon ve çizgiler göz önüne alınarak, spektrumlar incelenmiş ve analiz sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the general properties of ten cataclysmic variables being a subgroup of the close binary stars are discussed. In the first section, the historical review of the close binary stars is given and the developments are summarized until today. In the second section, the knowledge about the classification of cataclysmic variable stars is given depending on observational data, and differences among these systems are also examined. In the third section the some examples of the researches about ten cataclysmic systems are presented. In the fourth section after an explanation of the observational material used in the study, the reduction methods of the spectra are given. Later, the identification of spectral lines was made. The last section, these spectra have been examined by considering the continuum and the lines, and finally, the results of analysis were given.