SDSS J214354+124457 kataklismik değişen yıldızının fotometrik analize dayalı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation physical characteristics of SDSS J214354+124457 cataclysmic variable based on photometric analysis
  1. Tez No: 479965
  2. Yazar: EMRE MUSTAFA BEKTÖRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada SDSS J 214354+124457 kataklismik değişen yıldızının, 28 Temmuz 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Ulupınar Gözlemevi'nden ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden çok bantlı fotometrik gözlemleri yapılmıştır. Fotometrik gözlemlerin analizleri sonucu, sistemin gösterdiği parlaklık değişimlerinin incelenmesiyle, fotometrik periyotlar tanımlanmıştır. Fotometrik periyotlar literatürdeki değerleriyle de karşılaştırılarak, yörünge dönemlerinin değişimleri incelenmiştir. Sistemin bileşenlerine ait ışık eğrisi biçiminden ve yörünge döneminden elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. SDSS_J2143 yıldızının CRTS (Catalina Real-Time Transient Survey) teleskopu ile yapılan gözlemleri de değerlendirilerek sistemin uzun dönemli ışık eğrisinin bir profili çıkarılmış ve yıldızın kataklismik değişen yıldızların hangi alt sınıfına ait olduğu tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, multicolor photometric observations of SDSS J214354+124457 cataclysmic variable star was performed, between 28 July 2012 and 31 January 2013 from Ulupınar Observatory and TÜBİTAK National Observatory. According to the photometric observation results, brightness changes shown by the system were examined and the photometric periods were defined. The photometric periods were also compared with the values in literature and orbital period changes were examined. The results obtained from the shape of the light curve and orbital period of the system components were discussed. A long-term light curve profile of the system was created according to observations of the SDSS_J2143 star by CRTS (Catalina Real-Time Transient Survey) telescope and it is defined the star is belonging to which subclass of cataclysmic variable stars.