Balık etinde malaşit yeşili (MY) ve lökomalaşit yeşili (LMY) kalıntılarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on detection of malachite green (MY) and leucomalachite green (LMY) in fish muscle
  1. Tez No: 276088
  2. Yazar: RIDVAN UYSALER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET ÇAĞIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss), levrek (Dicentrarchus labrax) ve çipura (Sparus aurata) etinde malaşit yeşili ve lökomalaşit yeşili kalıntısının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Kalıntıların tespitinde Avrupa Biriliği Referans Laboratuvarı olan AFFSA `nın (Fougéres, Fransa) kullandığı Likit kromatografi Tandem Kütle Spektrometrisi (LC-MS/MS) analiz metodu kullanılmıştır. Metodun validasyonu 2002 tarihli 657 sayılı Avrupa Birliği direktiflerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Tespit limiti sırasıyla malaşit yeşili için tespit limiti 0,21 µg/kg, lökomalaşit yeşili için 0,10 µg/kg olarak, ölçüm limitleri ise sırasıyla malaşit yeşili için 0,43 µg/kg, lökomalaşit yeşili için 0,21 µg/kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to determine malachite green and leucomalachite green residues in cultured , rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), sea bass (Dicentrarchus labrax) and gilthead sea bream (Sparus aurata) meat. Determination of the residues were performed by Liquid Chromatography Mass Spectrometry (LC-MS/MS) technique which used by AFFSA (Fougéres, France) which is the European Community Referance Laboratuary for detection of malachite green and leucomalachite green residue. Metod validation study was made in according to European Community Commission decision 2002/657/EC. The limit of detection were found for malachite green 0,21 µg/kg, for leucomalachite green 0,10 µg/kg respectively and limit of quantification were found for malachite green 0,43 µg/kg , for leucomalachite green is 0,21 µg/kg respectively.