Ege Üniversitesi'nde yapılacak kamuoyu araştırmaları için önerilen örnekleme planları ve uygulama
Proposed sampling plans for public opinion surveys can be used at Ege University and application
  1. Tez No: 276089
  2. Yazar: MELİS ACARTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSLI ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tezde, Ege Üniversitesi' nde yapılacak araştırmanın amacına uygun olarak birimlere göre farklı örnekleme yöntemlerinin kullanıldığı ve her türlü kamuoyu ve pazar araştırmaları için kullanılabilecek çok aşamalı örnekleme planları geliştirilmiştir.Bir araştırmanın planlanması aşamasında göz önünde bulundurulması gereken faktörlere ve örnekleme yöntemlerine ilişkin genel bilgilerin verilmiştir ve Ege Üniversitesi' nde birim bazında ve tüm üniversite bazında yapılacak kamuoyu araştırmaları için önerilecek örnekleme planlarına detaylı olarak yer verilmiştir.Önerilen örnekleme planlarını kullanan bir program geliştirilmiştir. Ege Üniversitesine mensup akademik personel, idari personel ve öğrencilerden oluşan bir veri tabanı oluşturulmuştur. Tezin son bölümünde, geliştirilen program kullanılarak örnekleme birimleri akademik personel olan bir örneklem seçilerek bir kamuoyu araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, being appropriate for aim of a research realized at Ege University, according to units, different sampling methods are used and sampling plans which can be used for every public opinion and market survey are improved.Common descriptions are given about sampling methods and factors that are necessary for considering stage of a research planning. For public opinion based on every units and whole units of Ege University, suggested sampling methods are substantially discussed.A program, which uses sampling plans suggested, is improved. Consisting of students, academic and administrative personals, a data base is consirveted. In the last section of the thesis, while improved program is being used, a sample, units of which are academic personals, is chosen and a public opinion research is performed on it.