Melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera:Gryllidae) hemositleri üzerine 2,4-D(diklorofenoksiasetik asit)' nin etkileri
Effects of 2,4-D (2,4-dicholorofenoxyacetic acid ) on Melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera:Gryllidae) hemocytes
  1. Tez No: 276087
  2. Yazar: HÜSEYİN DENİZ ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, yabani otlarlarla mücadelede çok yaygın olarak kullanılan 2,4-D herbisitinin, laboratuvar koşullarında (sıcaklık: 28±2 °C; bağıl nem:%45-50; fotoperiyot: 16 saat aydınlık/ 8 saat karanlık) kültürü yapılan ergin Melanogryllus desertus örneklerinin kan hücreleri üzerine sayısal ve histolojik etkileri incelendi.Bu amaçla, M. desertus ile yapılan bütün deneylerde, 2,4-D üç farklı konsantrasyonda (1000, 2500, 5000 ppm) ergin bireylere besin içinde verildi. 2,4-D uygulamasını takiben 4, 8 ve 24 saat sonra hemolenf örnekleri alınıp hemositometre ile toplam hemosit sayıları belirlendi ve yayma preparat yapıldı.Yapılan çalışmada 2,4-D uygulaması toplam hemosit sayılarında konsantrasyonla doğru orantılı olarak artışa neden oldu. Toplam hemosit sayılarında görülen bu artışın 2,4-D uygulamasının 8. saatinde en fazla iken, 24. saatte, 4. saat seviyesine indiği saptandı. 2,4-D uygulanan çekirgelerin ışık mikroskobu ile incelenen preparatlarında, hemosit membranlarında tomurcuklanmalar meydana geldiği ve sitoplazmada büyük vakuollerin oluştuğu, hücre membranı bütünlüğünün kaybolduğu, sitoplazmik içeriğin hücre dışına dağıldığı ve lizise benzer hücre bozulmaları gözlendi. Hemositlerde meydana gelen bu değişiklikler konsantrasyon ve uygulama zamanına bağlı olarak arttı.Sonuç olarak, ışık mikroskobu ile yapılan histolojik incelemelerde 2,4-D'nin hemositlerde morfolojik hasara, toplam hemosit sayısında ve bozulmuş hemosit sayısında artışa neden olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, quantitative and histological effects of 2,4-D herbicide, which is commonly used for weed control, on the M. desertus hemocytes has been studied. Adult Melanogryllus desertus were cultured in laboratory conditions (temperature: 28±2°C; relative humidity: %45-50, photoperiod: 16 h light / 8 h dark).For this aim, in all experiments adult M. desertus were exposed to three different concentration (1000, 2500, 5000 ppm) of 2,4-D which is mixed with the diet. Hemolymph samples were taken after 4, 8 and 24 hours of 2,4-D exposure. Total hemoctye count determined by hemocytometer and smear preparation of hemocytes has been made.2,4-D caused concentration dependant increase in the total hemocyte count. The most increasing ratio in the hemocyte count was obtained at 8 hour of 2,4-D exposure but total hemocyte count declined at 24 hour of exposure to the 4 hour level. 2,4-D exposure also has caused concentration dependant degenerative changes in the hemocytes according to light microscope observations. Cell surface blebbing, large vacuole formation in the cytoplasm, deformation of the cell membrane integrity and cell degeneration like lysis have been observed depending on the concentration and exposure time of 2,4-D.It was found that 2,4-D caused histological damages, increased total hemocyte count and degenerate hemocyte count in M. desertus hemocytes according to light microscope observations.