İki yönlü yansıma dağılım fonksiyonlarına ilişkin verilerin archımedean copula dağılımlarıyla modellenmesi
Modelling of data related to bidirectional reflectance distribution functions with archimedean copula distributions
- Tez No: 276090
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde ışığın bir yüzey üzerine düşerek yansımasının copula dağılımları kullanılarak modellenmesi üzerinde çalışılmıştır. Çalışma Archimedean copula ailesinden Frank, Clayton ve Gumbel modelleri kullanılarak yapılmıştır.İki yönlü yansıma dağılım fonksiyonlarına ait verilerin, bu modellere uygunluğu karesel hataların ortalamasının karekökü yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Böylece üzerinde çalışılan malzemeleri modellemek için en uygun Archimedean copula modeli belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have worked on modelling the reflection of light on a surface by using Copula Distributions. Frank, Clayton and Gumbel models belonging to Archimedean Copula family are used during the thesis.The relevance of data from bidirectional reflectance distribution functions is investigated by root mean square error. Therefore, Archimedean Copula Model has been chosen as the best method to model the materials we have worked on.