Mezgit ve sardalaya balıklarından surimi üretimi ve kalitesi üzerine ir araştırma
A study on surimi production from whitingand sardine species and their quality
- Tez No: 276101
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, dondurulmuş mezgit (Pollachius virens) ve taze sardalya (Sardina pilchardus) filetolarından surimi üretimi yapılmıştır. -86°C'de dondurulan surimiler, -18°C'de depolanmışlardır. 0, 90, 180 ve 270. günlerde, dondurulmuş surimilerin ve bunlardan üretilen jellerin (Transglutaminaz eklenmiş veya eklenmemiş, direkt ısıtılmış ve kamaboko) kalite parametreleri araştırılmıştır. Surimi ve jellerin kalitelerini tespit etmek amacıyla, miyoglobin içeriği, protein çözünürlüğü, kimyasal kompozisyon analizleri (nem, ham protein, ham yağ, karbonhidrat, ham kül), tiyobarbütrik asit analizi, renk (L*, a*, b*) analizi, beyazlık indeksi hesaplaması, doku profili analizi, delme testi, katlama testi, elektron mikroskobu ile mikro yapının incelenmesi, duyusal kabul edilebilirlik testleri yapılmıştır. Koyu renkli kaslara sahip balıklarda yüksek miktarda bulunan, ete kırmızı rengini veren, miyoglobin surimi üretimi sırasında sardalya kıymalarından %93 oranında uzaklaştırılmıştır ki, bunun yağlı balıklardan surimi üretiminde, kalitenin artması için olması istenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, surimi production was made from frozen whiting (Pollachius virens) and fresh sardine (Sardina pilchardus) fillets. Whiting and sardine surimi were storage at -18°C after frozen at -86°C. Quality parameters were determined both of whiting, sardine surimi and surimi gels (with or without Transglutaminase, direct hated and kamaboko) in 0, 90, 180 and 270 days of frozen storage. The biochemical composition (moisture %, ash %, lipid %, protein %, carbohydrates %), texture analyses include breaking force and deformation were carried out for determine to textural quality of surimi and surimi gels by TA-TXT plus texture analyzer. Folding test was done manually also textural structure and microstructure monitoring with electron microscope. Color (L*, a*, b*) measurement and whiteness index were determined. Myoglobin content, TBA analyses were carried out determine to chemical quality.