Doğu Karadeniz'de yayılım gösteren Nerocila spp.' nin konakçı hassasiyetinin belirlenmesi
Determination of host susceptibility of Nerocila spp. extending from the Eastern Black Sea coast
  1. Tez No: 324809
  2. Yazar: AKİF ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında Doğu Karadeniz kıyılarında yayılım gösteren Nerocila spp. bireylerinin konakçı hassasiyeti, değişik metotlar (uzatma ağları, serbest dalış, olta ve gırgır) kullanılarak gerçekleştirilmiş ve izopodların tür teşhisi için morfolojik yöntemlere destek olarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) tekniği de kullanılmıştır. Çalışmada Nerocila spp. bireylerinin gerçek konakçı hassasiyeti, izopod enfestasyonu için en sağlıklı örnekleme metodunun hangisi olduğu, parazitlerin mevsimsel dağılımı ve derinlik aralıkları belirlenmiştir. Bu bağlamda, örneklemelerde derinliğe bağlı olarak serbest dalış tekniğinin en sağlıklı, uzatma ağları ile yapılan örneklemelerin ise yanıltıcı olabileceği gerçeği ortaya çıkmıştır.Bölgede tür bazında Nerocila acuminata ve Nerocila bivittata tespit edilmiştir. Parazitlerin özellikle dil (Solea nasuta) %26,94, çırçır (Sympodus spp.) %16,77, horozbina (Parablennius songuinolentus) %11,76 kaya balıklarında (Gobius niger, Neogobius melanostomus) %5,21 ve deniziğnesi (Syngnathus sp.) %3,44 türlerinde en fazla prevelansa sebep olduğu belirlenmiştir. Mezgit (Merlangius merlangus), istavrit (Trachurus mediterraneus), palamut (Sarda sarda), sardalya (Sardina pilchardus), tirsi (Alosa immaculata) ve izmarit (Spicara smaris) gibi bölgede ekonomik değeri yüksek olan balık türlerinde ise Nerocila spp.'ye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, host susceptibility of Nerocila spp. extending from the eastern Black Sea coast was determined with different sampling techniques (gillnet, free diving, fishing line and purse seine). Also polymerase chain reaction PCR technique for the diagnosis of the parasites was used to support to the morphological methods. Correct host sensitivity and sampling methods, seasonal distribution and depth ranges were determined in the coast of Eastern Black Sea. In this context, free diving technique (depending on depth) was the most effective and gillnet may give misleading result for the studies.Nerocila acuminata and Nerocila bivittata were isolated in the region and the most infestation rate were determined on snouted sole (Solea nasuta) 26.94%, srenilabrus (Symphodus spp.) 16.77%, rusty blenny (Parablennius sanguinolentus) 11.76%, goby fish (Gobius niger, Neogobius melanostomus) 5,21% and pipefish (Syngnathus sp.) 3.44%. Conversely Nerocila spp. was not isolated from whiting (Merlangius merlangus), horse mackerel (Trachurus mediterraneus), Atlantic bonito (Sarda sarda), sardina (Sardina pilchardus), agone (Alosa immaculata) and picarel (Spicara smaris).