Removal of boron from geothermal water by functionalized fiber adsorbents using adsorption-ultrafiltration hybrid method
Jeotermal sulardan borun fonksiyonel fiber adsorbentlerle adsorpsiyon-ultrafiltrasyon hibrit yöntemi kullanılarak ayrılması
- Tez No: 276114
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bor bitkiler, hayvanlar ve insanlar için önemli bir besin elementidir fakat yeterlilik ve aşırılık arasındaki oran azdır. Onun eser miktarı bitkilerin ve hayvanların etkili büyümesi için yeterli görülmektedir. Başka bir deyişle daha fazla dozlar toksik olabilir. Sulama suyundaki minimum bor konsantrasyonu hücresel çoğalma, nükleik asit metabolizması, fotosentetik işlemi kontrol eden şekerin metabolizması gibi bitkilerin bazı metabolik aktiviteleri için gereklidir.Başka bir deyişle su sıkıntısı gerçeği vardır. Bütün su kaynakları bitkilerin ve insanların yaşamlarını sürdürmeleri için büyük bir dikkatle kullanılmalıdır. Bu kaynakların bir tanesi de jeotermal sudur.Bu çalışmada Balçova (İzmir) jeotermal suyundan iyon değiştirici reçine ve fiberler kullanılarak borun uzaklaştırılması araştırılmıştır. Giderim çalışmaları kesikli ve kolon denemeleri şeklinde çalışılmıştır. Aynı zamanda borun jeotermal su ve jeotermal su ters osmoz akıntısından giderilmesi için basınç ve bekleme süresi parametreleri göz önünde bulundurularak adsorbsiyon-ultrafiltration hibrit prosesi kullanılmıştır.Borun jeotermal su ve jeotermal su ters osmoz akıntısından giderilmesi için reçine ve fiber olarak N-metil glukamin grubu içeren reçine, Dowex XUS-43594.00 ve bor seçimli fiber olan Smopex 248V kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron is an important micronutrient for plants, animals and human, but the range between the deficient and excess amounts is narrow. Trace amounts of it seems to be enough for the sufficient growth of plants and animals. On the other hand greater doses can be toxic. A minimum boron concentration in irrigation water is required for some metabolic activities of plants such as; cellular multiplication, the metabolism of nucleic acids, the metabolism of sugar that controls the photosynthetic process, etc.On the other hand there is a fact that water shortage exists. All the water sources should be used to maintain plant and human being?s lives with great attention. One of these sources is geothermal water.In this study, removal of boron from Balçova (İzmir) geothermal water by using ion-exchange resin and fiber were investigated. Removal studies were performed as batch-mode and column-mode experiments. Also, by considering the effect of pressure and waiting time, an adsorption-ultrafiltration hybrid method was used for boron removal from geothermal water and geothermal water reverse osmosis permeate.As a resin and fiber, N-methyl glucamine type boron selective resin, Dowex XUS-43594.00 and boron selective fiber, Smopex 248V were used for boron removal from geothermal water and geothermal water reverse osmosis permeate.