Antep fıstığı kabuğunun pirolizi
Pyrolysis of pistachio shell
- Tez No: 276116
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK, YRD. DOÇ. DR. SUAT UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, lignoselülozik biyokütlenin sabit yatak reaktöründe ısıl dönüşümü çalışılmıştır. Atık lignoselülozik biokütle olarak Antep fıstığı kabuğu kullanılmıştır. Biokütle, sabit yataklı reaktörde 300, 400, 500 ve 600 °C'de; azot atmosferi altında pirolizlenmiştir. Piroliz ürünleri gaz, sıvı (su fazı +biyoyağ) ve katı olarak ayrılmıştır. Elde edilen kokların ve biyoyağların yakıt özellikleri incelenmiştir. Biyoyağların kompozisyonları ekstraksiyon yöntemiyle tayin edilmiştir. Ayrıca biyoyağın mantar önleyici özelliği araştırılmış ve bazı veriler bulunmuştur. Kokun fiziksel aktivasyon işlemiyle aktif karbon elde edilmiştir. Sabit yatak pirolizinde oluşan gaz ürünlerin içeriği ise gaz kromatografisi - termal iletkenlik dedektörü (GC-TCD) ile saptanmıştır. Sıcaklığın piroliz ürünlerinin verim ve kompozisyonuna etkisi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, thermal conversion of lignocellulosic biomass was investigated in fixed bed reactor. Pistachio shell was used as waste lignocellulosic biomass. Biomass was pyrolyzed at 300, 400, 500 and 600 °C in fix-bed reactor in nitrogen atmosphere. Pyrolysis products were separated as gas, liquid (aqueous phase + bio-oil) and char. Fuel characterization of bio-oil and char that were obtained from pyrolysis were established. Composition of bio-oils was determined by extraction method. Moreover, anti-fungal properties of bio-oil was investigated and found some data. Activated carbon was obtained from char by physical activation. Gas composition obtained from slow pyrolysis was analyzed by gas chromatography- thermal conductivity detector (GC-TCD). Effect of temperature on yields and composition of pyrolysis products was investigated