ZA-27 alaşımının abrasif aşınma performansının incelenmesi
Investigation of abrasive wear performance of ZA-27 alloys
  1. Tez No: 276127
  2. Yazar: HASAN SERDAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDULLAH ÇUVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda endüstride önemli uygulama alanı bulan ZA alaşımların yetersiz yağlama şartlarında ve yüksek yükler altında iyi aşınma direnci gösterdiği kanıtlanmıştır. Hem serbest hem de basınçlı döküme elverişli %27'ye kadar alüminyum içeren ticari alaşımlar geliştirilmiştir. Bu alaşımlar pek çok uygulamada dökme demir, beyaz metaller ve bronz gibi geleneksel yatak malzemelerinin yerini almaya başlamıştır.Bu çalışmada laboratuarda üretilen ZA-27 alaşımı ile piyasadan tedarik edilen CuSn10 bronzunun abrasif aşınma performansları bir deney düzeneği yardımı ile belirlenmiştir.Çalışma kapsamında dönme hızı, % SiC oranı, uygulanan yük, deney süresi, tane boyutu gibi deney değişkenlerinin alaşımların abrasif aşınma performansı üzerindeki etkileri araştırıldı.Deneyler sonucunda ZA?27 alaşımının CuSn10 bronzundan daha iyi aşınma performansı sergilediği gözlendi. Öte yandan devir sayısı ve tane boyutu arttıkça, alaşımların aşınma dayanımlarının düştüğü belirlendi. Bununla birlikte, uygulanan yük ve % SiC oranı arttıkça ZA?27 ve CuSn10 bronzunun aşınma miktarlarının da arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Important applications in industry in recent years, finding insufficient lubrication of ZA alloys under high load conditions and show good wear resistance has been proven. Both free and suitable for casting aluminum containing up to 27% of commercial alloys have been developed. This cast iron alloys in many applications began to replace traditional bedding materials. such as white metal and bronzeIn this study , the abrasive wear performance of ZA-27 alloy and CuSn10 bronze has been calculated with an abrasive wear experimental device. In the study experimental variables such as rotational speed,% SiC ratio, applied load, test duration, particle size were investigated for the abrasive wear performance of ZA-27 alloy.Results of experiments in the ZA-27 alloy exhibit better wear performance than bronze CuSn10 was observed. On the other hand, the number of cycles and the grain size increases, the wear resistance of alloys that were decreased. However, with increase of applied load and % SiC, ZA-27 and CuSn10 bronze increased in the amount of wear was found.