Trabzon ili Akçaabat yöresinde yetiştirilen bazı fındık (Corylus avellana L.) çeşitlerinin yağ ve esansiyel yağ asitleri oranlarının belirlenmesi
The determination of the oil and essential fatty acids ratios of some hazelnut kinds (Corylus avellana L.) grown in Akcaabat region of Trabzon province
- Tez No: 276276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, 2009 hasat döneminde, Trabzon İli, Akçaabat Yöresinden temin edilen, Karafındık, Cavcava, Çakıldak, Tombul, Yassıbadem fındık çeşitlerinin yaş ve kuru numunelerinin yağ oranları ile esansiyel yağ asitlerinden linoleik asit (18:2, ?-6) ve linolenik asit (18:3, ?-3) oranları tespit edilmiştir. Fındık çeşitlerine ait numunelerin Soxhlet aparatında ekstraksiyonu sonucunda kuru numunelerin yaş numunelerden daha yüksek yağ içerdiği tespit edilmiştir. Çeşitlerin yağ oranlarının sırası ile yaş numunelerde %48.71, %33.08, %16.76, %24.60 ve %31.02, kuru numunelerde %53.87, %57.67, %60.19, %67.92 ve %59.87 olduğu tespit edilmiştir.Fındık çeşitlerinin yaş ve kuru numunelerinden elde edilen yağ örneklerindeki yağ asitleri metil esterlerine dönüştürülerek gaz kromatoğrafi (GC) yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, yaş numunelere ait yağ örneklerinin sırası ile %10.91±0.104, %9.98±0.031, %8.21±0.017, %14.68±0.177 ve %10.76±0.037 oranlarında linoleik asit, %0.08±0.000, %0.07±0.003, %0.06±0.000, %0.08±0.000 ve %0.07±0.000 oranlarında linolenik asit içerdiği tespit edilmiştir. Kuru numunelere ait yağ örneklerinin ise %7.94±0.032, %25.76±0.138, %19.81±0.106, %8.82±0.035 ve %20.85±0.032 oranlarında linoleik asit, %0.08±0.000, %0.12±0.002, %0.12±0.002, %0.08±0.000 ve %0.11±0.000 oranlarında linolenik asit içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the essential fatty acid ratios, linoleic acid (18:2, ?-6) and linolenic acid ratios of essential fatty acid ratios of dry and fresh hazelnut kinds were determined on Karafindik, Cavcava, Cakildak, Tombul, Yassibadem hazelnuts that were provided from Akcaabat region of Trabzon Province in 2009 harvest season. It was determined in the hazelnut kinds samples that the dry samples contain more oil than the fresh samples in consequence of extraction in Soxhlet apparatus. Oil ratios of the hazelnut kinds are respectively determined as %48.71, %33.08, %16.76, %24.60, %31.02 in the fresh samples, and %53.87, %57.67, %60.19, %67.92, %59.87 in the dry samples.The fatty acids derived from oil samples of fresh and dry hazelnut kinds were analysed by gas cromatography (GC) by transforming into methyl esters. At the end of the analysis, it was seen that the ratios of linoleic acids were %10.91±0.104, %9.98±0.031, %8.21±0.017, %14.68±0.177, %10.76±0.037 respectively and the ratios of linolenic acids were %0.08±0.000, %0.07±0.003, %0.06±0.000, %0.08±0.000, %0.07±0.000 respectively in the oil samples of fresh hazelnuts. It was also seen that the ratios of linoleic acid were %7.94±0.032, %25.76±0.138, %19.81±0.106, %8.82±0.035, %20.85±0.032 respectively and the ratios of linolenic acid were %0.08±0.000, %0.12±0.002, %0.12±0.002, %0.08±0.000, %0.11±0.000 respectively in the oil samples of dry hazelnuts.