Ağzında mukozal ülserasyonu olanlarda ve onkoloji hastalarında capnocytophaga araştırılması
  1. Tez No: 27616
  2. Yazar: AYŞE KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Çalışmada; Adana ilindeki periodontal hastalıklardaki capnocytophaga sıklığının araştırılması amacıyla gingivit, periodontit, stomatitli 140 hastadan ve sağlıklı 30 kişiden örnek alınarak değerlendirildi. Bu çalışma sonucunda; 1- Capnocytophaga insidansı %4.2 olarak bulundu. Kontrol grubundan izole edilmedi. 2- Kanserli ve nötropenili hastaların ağız mukozalarındaki lezyonlarda capnocytophaga sık görülebildiği halde, 16 kanserli hastadan nötropenisi olmayan, immün sistemi normal olan l'inde capnocytophaga izole edildi. 3- Capnocytophaga izole edilen hastaların yarısı 20-39, yarısı 40-60 yaş grubunda dağılım gösterdi. 4- Antibiyotik duyarlılık testlerinde kullanılan antibiyotikler içerisinde, capnocytophaga' lar m #80.3 'ünün penisilin ve kloramfenikole, %60.6'sının tetrasiklin ve cefixim'e, %50'sinin siprof loksasin ve cefotaxim'e duyarlı olduğu görüldü. Gentamisin'e dirençli bulundu. Çalışmada; çok yüksek oranda capnocytophaga izole edilmedi. Ancak sistemik hastalığı olan veya olmayan, ağızlarında mukozal ülser, gingivit ve jüvenil periodontit ' i olan kişilerde capnocytophaga' da düşünülerek bu konunun da araştırılmasının uygun olacağı düşüncesine varıldı. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incidence of capnocytophaga in periodontal diseases in the province of Adana among 140 patient with gingivitis, periodontitis and stomatitis was studied. The results were. 1- The overall incidence of capnocytophaga was 4.2%. 2- Although the incidence of capnocytophaga in cancer patients with neutropenia is high it is isolated in only one among 16 cancer patients without neutropenia. 3- Half of the capnocytophaga isolated patients were in the 20-39, the other half in the 40-60 age group. 4- 80.3% of capnocytophaga was sensitive to penicillin of chloramphenicol, 60.6% to tetracyclin and cefixime, 50% to ciprofloxacin and cefotaxime. All were resistant to tobramycin and gentamycin. Although the incidence of capnocytophaga was not that high it is believed that it should be screened in patients with mucosal ulceration gingivitis and juvenil periodontitis. d J,