Dışkı kültürlerinden alışılmamış patojenlerin izolasyonu
- Tez No: 27618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER SÖYLETİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Enfeksiyöz ishaller tüm dünyada önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olarak karşımıza çıkmakta ve her yıl milyonlarca insanı etkilemektedir. Çok sayıda mikrorganizma ishal nedeni ola bilmekte ve son yıllardaki laboratuar teknikleriyle etkenler % 60-80 oranında tanımlanabilmektedir. Çalışmamızın amacı klinik mikrobiyoloji laboratuarlarına kültür için gelen dışkılarda rutin patojenlere ek olarak VETEC (Verotoksi jenik Escherichia coli), Clostridium difficile, Aeromonas ve Yersinia enterocolitica varlığını araştırmak ve bu mikroorganizmaların identif ikasyonu için gerekli maliyet ve işgücünün zorunluluğunu tartışmaktır. Çalışmamızda Marmara üniversitesi Hastanesi ve Haydarpaşa Numune Hastanesi poliklinik laboratuarına gelen 452 Örnek çalı- 50şılmış; Shigella % 3, Salmonella % 1.7, VETEC % 0.2 oranında izole edilirken Aeromonas ve Yersinia enterocolitica varlığı saptanamamıştır. Yalnız servis hastalarında araştırılan C. difficile sıklığıysa % 12.9 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma Aeromonas ve Yersinia izolasyonu için laboratuarda sistem kurmanın gereksiz olduğunu, VETEC izo- lasyunun yol açtığı önemli komplikasyonlar nedeniyle en azından referans laboratuarlarında yapılması gerektiğini, C. difficilenin hastanede kazanılan önemli bir ishal nedeni olması nedeniyle laboratuarlarda rutine girmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. ı 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Infectious diarrhea is an important cause of mortality and morbidity and they effect millions of people every year. Various microorganisms may cause diarrhea and these microorganisms can be identified in 60-80% cases with the aid of advanced labora tory techniques in last ten years. The aim of this study was to determine the incidence of Aeromonas, Clostridium difficile, Yersinia enterocolitica and VETEC (Verotoxin producing Escherichia coli), in addition to rou tinely identified pathogens and to discuss the necessity and cost effectiveness of the isolation procedures for these uncommon enteric pathogens. Out of 452 stool samples collected from Marmara University Hospital and Haydarpaşa Numune Hospital laboratories, the iso lation rates were 3% for Shigella, 1.7 % for Salmonella, 0. 2 % for 52VETEC.and Yersinia enterocolitica and Aeromonas were isolated from none of the stool cultures. However C. difficile was an important pathogen in hospitalised patients with isolation rate of X12.9. As conclusion: for the time being isolation procedures for Yersinia enterocolitica and Aeromonas are neither cost effective nor necessary. Since VETEC may cause life-threatening complica tions; isolation of this microorganism is advisable at least for reference laboratories. According to the results of this study C. difficile seems to be an important pathogen as a cause of nosocomially acquired diarrhea and laboratory facilities for determination of the toxic effects of this microorganisms should be included in routine procedures. 53