Mikoriza ve tuz stresi interaksiyonunun mısır (Zea mays L.) bitkisinin erken gelişme döneminde büyüme ve diğer bazı fizyolojik özelliklerine etkisi
Effect of mycorrhiza spp. and salt stress interaction on the growth and some other physiological traits in early growing stage of maize (Zea mays L.)
  1. Tez No: 276193
  2. Yazar: HÜLYA OKKAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Ziraat, Physiology, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üç değişik mısır çeşidine (King, Shemal, Hido) uygulanan üç farklı mikoriza türü (Glomus intraradices, Glomus mossae, Aculoaspora bireticulata) ile beş değişik tuz (NaCl) dozunun (0, 50, 100, 150, 200 mMol) etkilerini incelemek amacıyla yürütülen bu araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü, Çayır Mera ve Yembitkileri Bilim Dalının fizyoloji laboratuarında 2007-2009 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu, ana sap kalınlığı, yaprak sayısı, kök uzunluğu, kök ağırlığı, yaprak, sap ve kökte kuru madde oranı, yaprak ayasında klorofil a-b içeriği, yaprak ayasında prolin aminoasidi birikimi, yaprak, sap ve kökte Na+ve K+ iyonu birikimi, mikorizal kolonizasyon oranı ve mikoriza spor sayıları gibi özellikler incelenmiştir. Çalışmamızın genel sonuçlarına göre, mikorizaların mısır bitkilerinin morfolojik ve fizyolojik yapılarında olumlu katkılar sağladığı Kınlarındanmıştır. Özellikle G.intraradices'in Hido mısır çeşidi ile oluşturduğu mikorizal birlikteliğin, 200 mMol tuz dozuna kadar tuz toleransını desteklediği belirlenmiştir.Son yıllarda önem kazanan kuraklık ve tuz stresine dayanıklılık açısından mikorizaların ümit vaad ettiği ve pratiğe dönük tarla çalışmalarına da başlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study, aiming to test the effet of three different Mycorrhiza spp.(Glomus intraradices, Glomus mossae, Acaulospora bireticulata) and five different salt (NaCl) dozes (0, 50, 100, 150, 200 mMol) on three maize (King, Shemal, Hido) cultivars, was conducted in the physiology laboratory of Pasture and Forage Crops section of Field Crops Department, Agriculture Faculty, Ege University in the years 2007-2009.The traits, such as plant height, main stem thickness, number of leaves, root length and weight, dry matter contents in leaves, stems and roots, clorophyll a- b content in leaves, Na+ and K + accumulation in leaves, stems and roots, rate of mycorrhizal colonization and number of mychorrhiza spores were determined.General results of the study indicated the constructive contributions of mycorrhizas on the morphological and physiological aspects of maize crops. Particularly, mycorrhizal colonization of G.intraradices with Hido cultivar was also contributive up to the 200 mMol salt concentration.We concluded that all mycorrhizas were promising agents for drought and salt stresses gaining significance in the present days and practical field studies should be commenced in near future.