Bazı bitki ekstraktları ve kimyasal maddeler ile tütün mozaik virüsü enfeksiyonunun engellenmesi üzerine araştırmalar
Studies on inhibition of tobacco mosaic virus infection with some plant extracts and chemical substances
  1. Tez No: 276192
  2. Yazar: NEZİHA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada 14 bitki ekstraktı ve 15 kimyasal maddenin Tütün Mozaik Virüsü enfeksiyonu üzerindeki engelleyici etkileri incelenmiştir. Test bitkilerinde yürütülen denemelerden sağlanan sonuçlara göre, virüs enfeksiyonunu bitki ekstraktları % 25.92 ile % 97.19 arasındaki oranlarda engellerken, kimyasal maddelerin enfeksiyon üzerindeki engelleyicilik oranları % 10.24 ile % 98.30 arasında değişmiştir. Elde edilen bulgular, en yüksek engelleme oranlarının bitki ekstraktları arasında Dianthus caryophyllus, Capsicum annuum ve Yucca elephantipes, kimyasal maddeler arasında ise Sodium dodecylsulfate, Triton X-100 ve HuwaSan ile elde edildiğini göstermiştir. Bu nedenle, yukarıda belirtilen ekstraktlar ve kimyasal maddeler çalışmanın diğer aşaması için seçilmiştir. Daha sonra virüs enfeksiyonunun engellenmesi üzerinde seyreltme, sıcaklık ve uygulama zamanı gibi faktörlerin etkileri araştırılmıştır. Test bitkilerinde yapılan denemelerin sonuçları; D. caryophyllus ve Sodium dodecylsulfate'ın engelleyicilik aktivitesinin seyreltme ve sıcaklık değişimlerinden çok fazla etkilenmediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, D. caryophyllus ekstraktının virüs inokulasyonundan 2 ve 4 saat önce, Sodium dodecylsulfate'ın ise 2 ve 4 saat sonra uygulanmaları halinde virüs enfeksiyonunu daha yüksek düzeyde engelledikleri gözlenmiştir. Tütün (Nicotiana tabacum L. cv. Akhisar 97) bitkileri ile yapılan saksı denemelerinde, D. caryophyllus ekstraktı ve Sodium dodecylsulfate'ın virüs inokulasyonundan önce veya sonra püskürtme şeklinde uygulanmasının tütün bitkilerindeki virüs konsantrasyonunu azalttığı Das-Elisa testi sonuçlarından anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the inhibitory effects of 14 plant extracts and 15 chemical substances have been examined on the infection of Tobacco Mosaic Virus (TMV). According to the results of experiments on test plants, plant extracts inhibited virus infection at the ratios of 25.92 % to 97.19 % while the inhibition levels of chemical substances on virus infection changed between 10.24 % and 98.30 %. The findings showed that the highest inhibition levels were obtained with three plant extracts (Dianthus caryophyllus, Capsicum annuum and Yucca elephantipes) and three chemicals (Sodium dodecylsulfate, Triton X-100 and HuwaSan). So, the mentioned extracts and chemicals were selected for further steps of the study which were examined the effects of some factors as dilution, temperature and application times on the inhibition of virus infection. Considering the data from assays on test plants, it was seen that inhibitory activity of D. caryophyllus and Sodium dodecylsulfate was not affected much more with dilution and temperature fluctuations. Moreover, the results showed that extract from D. caryophyllus had more inhibitory effect when it was applied 2 and 4 hours before virus inoculation and on the contrary Sodium dodecylsulfate inhibited virus infection at higher level when used 2 and 4 hours after virus application. Later, in pot experiments performed on tobacco (Nicotiana tabacum L. cv. Akhisar 97) plants, it was observed that the application of D. caryophyllus extract and Sodium dodecylsulfate by spraying before or after virus inoculation reduced the concentration of virus in the tobacco plants by Das-Elisa.