Esnek raporlama aracı ve iş zekası uygulamaları ile bütünleştirilmesi
Flexible reporting tool and integration with business intelligence applications
- Tez No: 276232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECDİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, rapor kullanıcılarının başka kullanıcı ya da birimlerden bağımsız olacak şekilde kendi raporlarını geliştirebilmeleri ve sistemde tanımlı raporlar üzerinde değişiklik yapabilmelerine olanak sağlayan bir uygulamanın gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu uygulama veri madenciliği çalışma alanında birliktelik kurallarının ortaya çıkarılması için kullanılan ve pazar sepet analizi adı verilen bir yöntemle müşteri alışverişlerindeki eğilimleri de tespit edebilmektedir.Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması, kullanıcı miktarının artması, kullanıcıların gereksinimlerinin değişmesi ve bu alanlardaki teknolojinin de hızla gelişiyor olması, toplanabilen ve saklanabilen veri hacminde çok büyük bir artışa yol açmıştır. Verinin toplanması ve saklanması kolaylıkla gerçekleştirilebilirken, oluşan büyük hacimli veriden anlamlı sonuçların ve gizli gerçeklerin ortaya çıkarılması oldukça güçleşmiştir. Bu tezde, anlamlı olan bilginin kullanıcıya sunulabilmesi için, kullanıcının istekleri doğrultusunda bilgi ayrıntısını belirlemesine olanak sağlayan esnek bir raporlama aracı gerçekleştirilmiştir.Veri madenciliğinin günümüzdeki popüler kullanım alanlarından bir tanesi müşterilerin gerçekleştirdiği alışveriş hareketleri içerisindeki benzerliklerin tespit edilmesidir. Çok büyük hacimli veri yığınları düşünüldüğünde, rapor kullanıcılarının bir takım raporlar alarak dahi farkına varamayacağı, ancak veri içerisinde gizli olan gerçekler bulunabilmektedir. Bu türden kullanıcı gereksinimlerinin karşılanabilmesi için raporlama aracı içerisinde müşteri alışveriş hareketlerini çözümleyerek sözü edilen gerçekleri ortaya çıkarabilecek pazar sepet analizi uygulaması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to provide opportunity for developing and manipulating reports independent of other users or departments. Also, this system can find out customers shopping trend and similarities through a data mining application which is used for detecting association rules and named as market basket analysis.Widespread usage of information technology, increase in user quantity, changes in user requirements and improvement of technologies in this area has caused rising of collected and stored data amount. Besides ease of collecting data and storage, it?s been quite hard to discover meaningful results and hidden facts from huge mass storage. The flexible reporting tool which produced by this thesis project, serve the meaningful data to reporting user; consider the information details with user requirements.To identify similarities in customers shopping is one of today?s popular usage areas of data mining. In consider with huge mass storage, reporting users couldn?t notice some fact, even they analyzed reports. To provide a solution for this kind of user requirements, the flexible reporting tool contains a market basket analysis application which analyze customer shopping and discover the facts.