3G destekli cihazlarda uygulama geliştirme
Application development for 3G supported smartdevices
  1. Tez No: 276233
  2. Yazar: FATMA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECDİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması kapsamında son yıllarda büyük ilerleme yaşayan akıllı telefonların yaşadığı gelişmeler ele alınmıştır. Ülkemize 2009'da gelen 3G teknolojisi ile yaşanılan değişiklikler, istatistikler ile ele alınarak incelenmiştir.Aynı zamanda örnek bir IPhone uygulaması geliştirilmiştir. 3G destekli cihazların arasından IPhone'un seçilmesinin sebebi, geliştirme platformunun ve kullanılan programlama dilinin diğerlerinden farklı ve daha zor olmasıdır.Yapılan bu çalışma ile 3G destekli cihazlarda uygulama geliştirmek isteyen geliştiricilere rehber olmak, ülkemizde ve dünyada teknolojilerin kullanım durumları hakkında bilinçlendirmek ve geliştiricileri yeni uygulamalar geliştirmeye teşvik etmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new technology improvements about Smartphone has been studied. Statistics and changes by innovation of 3G which was started to be used in Turkey in 2009 have been researched.Also, a sample IPhone application is developed. IPhone is chosen that?s because it has a different development platform and has more difficult rules to be developed then others.By this research, my aim is being a guide for Smartphone developers, informing technology usages over the world and Turkey to the developers.