Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the 21st century skills levels of teacher candidates in terms of various variables
- Tez No: 913739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi ve öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ve öğretimine yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada öncelikle öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerine dair nicel verilerle genel bir bakış açısı elde etmek ve ardından bu bulguları öğretmen adaylarının görüşleri doğrultusunda daha derinlemesine açıklamak için nitel veriler kullanmak amacıyla açıklayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Araştırmada, nicel veriler“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”kullanılarak nitel veriler ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 993 öğretmen adayı, örneklemini ise bu evrenden seçilen 379 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel aşamasında, çalışma grubu fakülte bünyesindeki her bölümden (sınıf öğretmenliği, PDR, okul öncesi öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği, BÖTE) 2 öğretmen adayı olmak üzere toplam 12 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde; öğretmen adaylarının çok boyutlu 21. yüzyıl becerilerinin orta düzeyde olduğu; en düşük düzeyin eleştirel düşünme ve problem çözme alt boyutunda, en yüksek düzeyin ise kariyer bilinci alt boyutunda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik faktörler açısından incelendiğinde öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri düzeylerinin cinsiyet, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiĢtir. Bölüm ve not ortalaması değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık olduğu; sınıf öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği ve BÖTE bölümlerindeki katılımcıların, PDR ve özel eğitim öğretmenliği bölümlerindeki katılımcılara kıyasla çok boyutlu 21. yüzyıl becerilerinin daha yüksek düzeyde olduğu; not ortalaması açısından ise yüksek not ortalamasına sahip katılımcıların orta düzey not ortalamasına sahip olanlara göre bu becerilere daha fazla sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde, katılımcıların görüşlerine doğrudan alıntılar aracılığıyla yer verilmiş ve bu görüşler mevcut literatürle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Görüşme verileri ele alındığında öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerini tanımlamaları ve bu becerilerin öğretimine yönelik görüşleri, bu becerilere ilişkin bilgi seviyelerinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Dijital okuryazarlık, iletişim, problem çözme, iş birliği, eleştirel düşünme ve yaratıcılık, öğretmen adaylarının öne çıkardığı temel beceriler arasında yer almaktadır. Ayrıca öğretmen adayları, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini kazanmasının kişisel gelişimlerine, topluma katkı sağlamalarına ve kariyerlerine hazırlanma süreçlerine olumlu katkı sağlayacağını ifade etmektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda; 21. yüzyıl becerileri bağlamında öğretmen adayları, ilgili kurum ve kuruluşlar ile gelecekteki araştırmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine the 21st century skills of teacher candidates in terms of different variables and to reveal their opinions about 21st century skills and teaching. For this purpose, explanatory sequential design was preferred in the research, firstly to obtain a general perspective on the 21st century skills of teacher candidates with quantitative data, and then to use qualitative data to explain these findings in more depth in line with the opinions of teacher candidates. In the research, quantitative data were obtained using the“Multidimensional 21st Century Skills Scale”and qualitative data were obtained with the“Semi-Structured Interview Form”created by the researcher. The study population of the research consists of 993 teacher candidates studying at Ankara University Faculty of Educational Sciences, and the sample consists of 379 teacher candidates selected from this population. In the qualitative phase of the research, the study group consists of a total of 12 participants, including 2 teacher candidates from each department within the faculty. When the data obtained in the research are evaluated; Teacher candidates' multidimensional 21st century skills are at a medium level; It was concluded that the lowest level was in the critical thinking and problem solving sub-dimension, and the highest level was in the career awareness sub-dimension. When examined in terms of demographic factors, it was determined that the 21st century skills levels of teacher candidates did not differ according to the variables of gender, mother's education level and father's education level. There is a significant difference according to department and GPA variables; Participants in classroom teaching, preschool teaching, and Computer and Instructional Technologies Teaching departments have higher levels of multidimensional 21st century skills compared to participants in psychological counseling and guidance and special education teaching departments; In terms of GPA, it was determined that participants with a high GPA had more of these skills than those with a medium GPA. In the qualitative part of the research, the participants' opinions were included through direct quotations and these opinions were analyzed by comparing them with the existing literature. Considering the interview data, teacher candidates' definitions of 21st century skills and their views on teaching these skills reveal that their level of knowledge regarding these skills is high. Digital literacy, communication, problem solving, collaboration, critical thinking and creativity are among the basic skills highlighted by teacher candidates. In addition, prospective teachers state that students' acquisition of 21st century skills will positively contribute to their personal development, contribution to society and preparation for their careers. In line with the research results, various suggestions are presented for prospective teachers, relevant institutions and organizations, and future research in the context of 21st century skills.