Simetri ekseni olmayan en kesite sahip ince cidarlı açık kesitli kirişlerin serbest titreşim problemleri
Free vibration problems of nonsymmetrical, open-section and thin-walled beams
- Tez No: 276255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma simetri ekseni olmayan ince cidarlı açık kesitli kirişlerin ve eksenel yüklü ince cidarlıaçık kesitli kirişlerin serbest titreşim üzerindeki etkisini incelemiştir. Birçok bilim insanı bukonular üzerinde çalışmışlardır fakat eleman şeklinin, eleman tipinin ve enkesit özelliklerinintitreşim özellikleri üzerindeki etkisi hakkında yeterli derecede ayrıntılı ve parametrik çalışmalarverememiştir. Bu çalışmadaki bulgular, eleman şeklinin, eleman tipinin ve enkesit özelliklerinintitre?im üzerindeki etkisinin büyük olduğunu göstermi?tir. Ayrıca doğal frekanslar üzerindekieksenel yük etkisi de bu çalışmada incelenmiştir.Eleman tipinin ve enkesit özelliklerinin serbest titreşim üzerindeki etkileri incelenirken Abaquspaket programdan yararlanılmıştır. Bu programda istenilen matematiksel model simüle edilipgerekli parametreler yerine yazılırsa yapılan analizler sonucu incelenmek istenen eleman tiplerive enkesit özelliklerinin serbest titreşim üzerindeki etkisi açıkça görülür.
Özet (Çeviri)
This study has examined free vibration effect on the nonsymmetric thin-walled open-sectionbeams and axial loaded thin-walled open-section beams. Many scientists have studied on thistopics but have not provided adequately detailed and parametric studies about element shape,element type and cross-section features. The findings in this study showed that the effect ofvibration is great on element shape, element type and cross-section features. Furthermore, theeffect of axial load on natural frequences has been examined in this study.Abaqus software was used for investigating the effect of free vibration on element type andcross-section features. Whether desired mathematical models are simulated in thisprogramme, free vibration effect which we desire to examine element types and cross-sectionfeaures, is known clearly with obtained analysis.